RTEÜ önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

RTEÜ önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı

Bu haber 12 Temmuz 2023 - 16:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
RTEÜ önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı

RTEÜ de bir ilk RTEÜ ev sahipliğinde “Bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler olağan toplantısı gerçekleşti”

SELDA KARAFAZLI

RTEÜ de Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısı’n da konuşan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, “Devlet ya da kamu üniversitelerinin genel sınava girdikten sonra kazanacak öğrencilerini beklemektense o üniversiteyi tercih edecek adayların peşinden koşmasının üniversiteler adına fevkalade önemli bir hedef olduğuna inanıyorum.” dedi.

(YÖK) Başkanı Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ve diğer katılımcılarla üniversite bünyesinde çayla ilgili bilimsel çalışmaların tanıtıldığı fuarı gezdi.

Daha sonra RTEÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Olağan Toplantısı’na katılan Özvar, toplantının şimdiye kadar Düzce, Bingöl, Kırşehir Ahi Evran, Uşak, Burdur Mehmet Akif Ersoy ve Kastamonu üniversitelerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Programda, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar açılış konuşması yaptı.

“RTEÜ OLARAK ÇAY TARIMININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ TEMEL HEDEFİMİZDİR”

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz konuşmasına, çayın tarihçesine ve önemine dikkat çekti.Yılmaz , “ Çay ihtisas üniversitesi misyonu ile birlikte, bölgemize önemli bir katma değer sağlayan çayın marka değerini artıracak çalışmalar yapmak, bahçeden bardağa kadar olan süreci yeniden ele alarak değerlendirmek ve modernizasyonu sağlamak suretiyle çay tarımının sürdürülebilirliğini ve daha uzun süre insanımıza hizmet etmesini sağlamanın üniversitemizin temel hedeflerinden biri olduğunu ifade eden Rektör Yılmaz, RTEÜ de  çay alanında yapılan çalışmalar ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Yılmaz konuşmasının devamında,“Yüksek Öğretim Kurulunun ‘bir birlikte çalışma projesi’ olarak nitelendirdiği projenin yürütülmesinde başta Tarım ve Orman Bakanlığı ve ÇAYKUR olmak üzere ülkemizde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının, akademisyenlerimizin, araştırmacılarımızın, bölgesel ve yerel kalkınma ajanslarımızın, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarımızın üniversitemizle uyum içinde çalışması ve katkıları için teşekkür ediyorum.”  Dedi

“YÜKSEK ÖĞRETİMDE ÇEŞİTLİLİĞİN ARTITIRLMASI YAPISAL DEĞİŞİMİ ÖNEMSİYORUZ”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise konuşmasında, Yükseköğretim Kurulu olarak 11. Kalkınma Planı’nda yer alan “Yükseköğretimde çeşitliliğinin artırılması” hedefi doğrultusunda, yükseköğretimin tüm süreçlerinde çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı bir planlama anlayışını ve yaklaşımını önemsediklerini belirterek, “Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerimizden birisi olan üniversitelerimizin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyor ve bu alandaki faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla bundan sonra da güçlendirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz. Halihazırda başkanlığımız tarafından 22 üniversitemizin katılımıyla yürütülmekte olan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında üniversitelerin eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme gibi birincil faaliyetlerinin yanı sıra bulunduğu ilin ve bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelinin etkin olarak kullanılması, yerel ekonomik hayatın geliştirilmesine katkı sağlanması, bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Özvar konuşmasının sonunda, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’nın etkin ve verimli şekilde yürütülmesi ve hedeflenen bölgesel çıktılara ulaşılabilmesi için her kesimin büyük çaba harcadığına dikkat çekerek, destek verenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz günün anısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ile Prof. Dr. Hüseyin Karaman’a hediye takdim etti.

Programın öğleden sonraki bölümünde, Rektörlük Senato Salonu’nda “Program Genelinde Genel Değerlendirmeler Toplantısı” yapıldı. Toplantının ardından, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar RTEÜ senato toplantısına katıldı.

Programa, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rize Vali Vekili Ömer Faruk Duman, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Rize Adalet Komisyonu Başkanı Yasin Temel, Rektörümüz Prof. Yusuf Yılmaz, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ile Prof. Dr. Hüseyin Karaman, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Karamustafa, ihtisas üniversitesi rektörleri ve rektör yardımcıları, il protokolü, üniversitemiz yöneticileri, STK temsilcileri ile akademik ve idari personel katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA