RTSO BAŞKANINA BAK ! “KURU ÇAYA YAPILAN ZAM YETERLİ DEĞİL” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

RTSO BAŞKANINA BAK ! “KURU ÇAYA YAPILAN ZAM YETERLİ DEĞİL”

Bu haber 11 Haziran 2023 - 11:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
RTSO BAŞKANINA BAK ! “KURU ÇAYA YAPILAN ZAM YETERLİ DEĞİL”

RTSO başkanı Karamehmetoğlu’nun kuru çay zammını az bulmasına siyasilerden tepki
Kueyteve-
ÇAYKUR’un kuru çaya yaptığı %43 oranındaki zam, tüketicilerin tepkisine yol açarken Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu yapılan zammı yetersiz buldu. Karamehmetoğlu’nun açıklamasına siyasi parti temsilcileri tepki gösterdi.
Sofralarımızın vazgeçilmezi olan çaya yapılan yüksek orandaki zam başta tiryakiler olmak üzere vatandaşların tepkisine yol açtı. “Zamla birlikte artık dışarıda çay içmemiz lüks hale gelirken, sofralarımızda da çayı azaltmak zorunda kalacağız” diyen vatandaşlar, zamlara tepki gösterirken Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ş.K vatandaşların aksine kuru çaya yapılan zammı az buldu. Karamehmetoğlu’nun bu açıklaması başta bazı siyasi parti temsilcileri olmak üzere, kahveci esnafın ve vatandaşların tepkilerine yol açtı.
İyi parti siyasi işlerden sorumlu Rize il başkan yardımcısı Hüseyin Mayi “bu neyi kafası bu nasıl bir esnaf anlayışı” sözleriyle Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’na tepki gösterirken CHP Rize eski il başkanı Saltuk Deniz ise “hep kendi cebinize gidecek olanı değil halkın cebine gidecek olanı da savun”  diye tepki gösterdi
“KARAMEHMETOĞLU SEN AKP SÖZCÜSÜ MÜSÜN?”
Mayi “Bugün esnaf, tüccar, işçisi, emekçi, köylü, memur kısacası her kesimden insanımız son bir yıldan beri hükümetin zam politikaları karşısında her geçen yoksullaşmış alım gücü kalmamıştır. Son yapılan zamlar AKP ye oy veren insanlarımızı da ciddi anlamda rahatsız etmiştir. 210 bin çay üreticisinin tek geçim kaynağı olan yaş çaya AKP hükümeti yaş çaya verdiği fiyata AKP li yurttaşlarımız bile tepki gösterirken sayın Şaban Aziz Karamehmetoğlu neden tepki göstermedi acaba? yarınına güvenli bakamayan çay üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar her geçen gün artarken Karamehmetoğlu adeta iktidarın sözcüsü gibi kuru çaya yapılan son zammı yetersiz bularak daha fazla zam istemesi anlaşılır değil.
ÇAY ÜRETİCİSİ YOK OLURSA SENDE YOK OLURSUN”
Bu neyin kafası bu? nasıl bir anlayış? binlerce üreticinin alın terinin karşılığı gasp edilirken ses çıkartmayan Başkan Karamehmetoğlu bu kez kuru çaya yapılan zammın yetersiz olduğunu yeniden zam yapılmasını istiyor. Karamehmetoğlu şunu unutmasın ki temsilciliğini yaptığı odanın üyelerinin ve kendisinin de geleceği çay üreticinin emeğine, alın terine bağlıdır çünkü, çay üreticisi yoksullaşırsa esnafta, tüccarda yoksullaşacaktır” ifadelerini kullandı.

“HEP KENDİ CEBİNİZİ GİDECEK OLANI DEĞİL HALKIN CEBİNE GİDECEK OLANIDA SAVUNUN”
İl başkanlığı sürecinde esnafın, tüccarın işçilerin, emekçilerin ve çay üreticilerin yaşadığı sorunları sürekli gündeme getiren zamları protesto eden başkan olarak bilinen CHP Rize eski il başkanı Saltuk Deniz ise; “2023 Yılı için Yaş Çaya % 64 zam yapan hükümet Kuru Çaya ilk adımda ortalama % 43 oranında zam yapmıştır.
Kuru Çaya zam yapılmadan önce 8,89 KG Yaş Çay satarak 1 Kg Çaykur Turist Çayı satın alabilen Çay Müstahsili bugün ancak 12,86 KG. Yaş Çay satarak 1 Kg Çaykur Turist Çayı alabilecektir.
Edindiğimiz bilgilere göre kuru çaya birkaç zam daha yapılacaktır. AKP hükümeti seçim döneminde uygulamış olduğu “seçim kampanyası sırasında iktidarı elinden kaçırmamak için yapmış olduğu harcamaların faturasını vatandaşlara kesmiştir. iğneden ipliğe her şeye zam yapılmaktadır. Yapılmaya da devam edecektir. Vatandaşlarımız 10 Günde daha da yoksullaşmıştır. Vatandaşlar AKP hükümetine zamları yapmaya devam edin diye oy vermedi. Sıkıntılarımızı çözün diye verdi.
Biz seçimlerden önce yaş çay alım fiyatı 15 TL olsun diye önermiştik. Bugün aynı görüşümüzü tekrarlıyoruz Madem Kuru Çaya zam yaptınız o zaman Yaş Çay Alım Fiyatını da 15 TL yapın ve Çay üreticisini yoksullaştırmayı bırakın.
Kuru Çaya yapılan zamları yeterli bulmayanları Yaş Çay alım fiyatlarını da yeterli bulmadıklarını belirten açıklamalar yapmaya davet ediyoruz. Madem aynı gemide gidiyoruz kimse sadece kendi cebine girecek olanı savunmasın istemesin biraz da halkın cebine, çay müstahsilinin cebine girecek olanları da savunsun, talep etsin…

FOTO:OLAYRİZE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA