Samsun Eğitim sen “KAMUSAL, DEMOKRATİK VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ BİR EĞİTİM MODELİ BENİMSENMELİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Samsun Eğitim sen “KAMUSAL, DEMOKRATİK VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ BİR EĞİTİM MODELİ BENİMSENMELİ”

Bu haber 14 Şubat 2022 - 15:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Samsun Eğitim sen “KAMUSAL, DEMOKRATİK VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ BİR EĞİTİM MODELİ BENİMSENMELİ”

Samsun Eğitim Sen şube başkanı Arzu Topaloğlu YKS’de Barajı Kaldırmakla var olan sorunları çözemeyeceğini söyledi.

“YÖK GENÇELERE DİPLOMA PAZARLAMAYA ÇALIŞIYOR”

Gençağa Karafazlı

Topaloğlu, YÖK’ün yükseköğretim sisteminde niteliği değil rakamsal verileri önemsediğini ve vakıf üniversitelerine “müşteri” kazandırmaya çalıştığını Diplomalı işsizler ordusu yaratıldığını vurguladı.

YÖK dün yaptığı açıklamayla Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda “SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır.” diyerek yeni bir dönem başlattı.

Samsun eğitim sen şube başkanı Arzu Topaloğlu YÖK’un uygulamalarının yaşanan sorunları çözemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi;

“YÖK GENÇELERE DİPLOMA PAZARLAMAYA ÇALIŞIYOR”

“Temel bilimler dahil olmak üzere birçok bölümde oluşan boş kontenjanlar, kapatılan bölümler, eğitimdeki nitelik kaybı ve artan genç işsizliğin ardındaki sorunlara çözüm üretmek yerine YÖK, gençlere diploma pazarlamaya çalışmaktadır. Çünkü YÖK, izlediği politikalarla yükseköğretim sisteminde niteliği değil rakamsal verileri önemsemekte, dolayısıyla da gençlerin sadece diploma sahibi olmasıyla yetinmeyi tercih etmektedir.

Halbuki, karşımızda devasa boyutlara gelmiş bir sorun bulunmaktadır. Sınav odaklı bir eğitim sisteminde “sıfır çeken öğrenciler”, belirli üniversitelerin belirli bölümlerine oluşan yığılmalar, üniversiteler arasındaki eşitsizlikler ve demokratik bir öğrenme ortamının ortadan kaldırılması daha köklü bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.”

“NİTELİKLİ EĞİTİMİ İNSANDAN DOĞADAN YANA ÖZGÜRLÜĞÜN OLDUĞUĞU BİR UNİVERSİTE SAĞLAR”

Üniversite eğitiminde niteliğin düşüşünü YÖK göze almıştır DİYEN Topaloğlu;

“YÖK, sınav barajının düşürülmesi uygulamasına geçerek üniversite eğitiminde de zaten sorgulanmakta olan, niteliğin düşürülmesinin önünü açmaktadır. Üniversite eğitiminde niteliğin düşüşünü YÖK göze almıştır. Şunu ifade etmeliyiz ki nitelikli ve eşitlikçi bir eğitimi ancak insandan, toplumdan ve doğadan yana olan ve akademik özgürlüğün olduğu bir üniversite sağlayabilir.

Kaldı ki milyonları bulan diplomalı işsizler, ataması yapılmayan öğretmenler Türkiye’nin en önemli sorunlarından birini oluşturmaktadır. Bu karardan anlaşılmaktadır ki YÖK ve MEB sayıları milyonları bulan genç işsizliği sorununa çözüm üretmekten vazgeçmiştir.

Bu nedenle, barajı kaldırmak sadece vakıf üniversitelerine daha fazla “müşteri” kazandırmaya yarayacak, gençlere ve ailelerine “pembe hayaller” pazarlanmasını sağlayacaktır! Diplomalı işsizler ordusu gerçeği ise yaratılan umutları yerle bir edecektir”

“KAMUSAL, DEMOKRATİK VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ BİR EĞİTİM MODELİ BENİMSENMELİ”

Kısır döngüden kamusal, demokratik ve özgürleştirici bir eğitim modeli benimsenmesiyle çıkılabileceğini belirten Topaloğlu;

“Eğitim sen olarak özellikle belirtmek isteriz ki bu kısır döngüden çıkış yolu bulunmaktadır. Ancak bunun için yükseköğretim politikalarında bugüne kadar izlenen yol haritası tümüyle terk edilmelidir. Eğitimin temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle okul öncesinden yükseköğretime nicelik değil nitelik öne çıkarılmalı, kamusal, demokratik ve özgürleştirici bir eğitim modeli benimsenmelidir.” Dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA