Sedat Peker’e istenen ceza belli oldu. Peker’in 15 yıldan 27 yıla kadar hapsi istendi. - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Sedat Peker’e istenen ceza belli oldu. Peker’in 15 yıldan 27 yıla kadar hapsi istendi.

Bu haber 19 Temmuz 2023 - 10:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sedat Peker’e istenen ceza belli oldu. Peker’in 15 yıldan 27 yıla kadar hapsi istendi.

Sedat Peker’e İHD eski Başkanı Akın Birdal’e yönelik suikastin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay’ın işyerine yönelik saldırının yapılmasını sağlama suçlamasıyla dava açıldı. Peker’in 15 yıldan 27 yıla kadar hapsi istendi.

Bir süredir yurtdışında bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında eski İHD Başkanı Akın Birdal’e yönelik suikastin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay’ın işyerine yönelik saldırı olayına ilişkin 15 yıldan 27 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Halk TV’den Seyhan Yaşar’ın haberine göre, geçen yıl mayıs ayında Semih Tufan Gülaltay’ın İstanbul Maltepe’deki işyerine düzenlenen ve bir kişinin öldüğü silahlı saldırının Gülaltay’ın avukatı savcılığa bir dilekçe verdi. Dilekçede yer alan iddiaya göre, 05 Mayıs 2022 tarihinde, yani saldırıdan hemen önce Gülaltay’ın ofisine tanıdığı bir kişi geldi. Bu şahıs Gülaltay’a yönelik bir saldırı yapılacağını, suikast talimatını ise Sedat Peker’in verdiğini iddia etti. Ali Metin Polat isimli kişinin ise suikast girişimini organize ettiği bilgisini aktardı.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

26 Mayıs günü gece saat 03.20 sıralarında ise Semih Tufan Gülaltay’ın ofisine gelen Furkan Taş isimli kişi silahıyla ofisin önünde park halinde duran araca ateş etti. İş yerinin içinde bulunan Gülatay’ın şoförü Önder Erkut saldırıya karşılık verdi. Taş vücuduna isabet eden kurşun nedeniyle olay yerinde öldü. Taş’ın ölümüne ilişkin İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Anılan saldırıya ilişkin soruşturma ise geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in de aralarında yer aldığı 10 isim hakkında dava açtı. İddianamede saldırıyı gerçekleştiren Furkan Taş’ın, Peker’in adamlarıyla irtibatlı olduğu öne sürüldü.

İddianamede Peker’in suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu, örgütsel kapsamda Gülaltay’ı öldürmeye yönelik örgüt üyelerine talimat verdiği öne sürüldü. İddianamede, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı da kaydedildi. Peker’in “Suç örgütü kurma ve yönetme” ile “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından 15 yıldan 27 yıla kadar hapsi istendi.

Hazırlanan yeni iddianame Peker’in yargılamasının yapıldığı Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ana dava dosyasıyla birleştirildi.

GÜLALTAY, 4.5 YIL SONRA TAHLİYE EDİLDİ, SİYASİ PARTİ KURDU
Şimdilerde, Sedat Peker’in de sanığı olduğu dosyada şikâyetçi konumda olan Semih Tufan Gülaltay (55) adını ilk olarak, eski milletvekili de olan İHD eski Başkanı Akın Birdal’a yönelik 12 Mayıs 1998’de düzenlenen suikast ile duyurdu. Gülaltay, Birdal suikastinden 20 gün sonra yakalandı. Varlığı tartışma konusu olan Türk İntikam Tugayı’nı (TİT) kuran isimler arasında olmakla suçlanan Gülaltay, Birdal suikasti nedeni ile 19 yıl hapis cezası aldı. Ancak, şartlı salıvermeden yararlanan Gülaltay 4.5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Bir dönem Ulusal Birlik Partisi adı ile siyasi parti de kuran Gülaltay Ocak 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. (Kaynak)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA