Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Dağıtanlar Ağır Ceza’da Yargılanacak - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Dağıtanlar Ağır Ceza’da Yargılanacak

Bu haber 26 Ekim 2022 - 13:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Dağıtanlar Ağır Ceza’da Yargılanacak

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize de Sedat Peker’in Ramazan için yaptırdığı yardım kolilerini 04 Nisan 2022 dağıtanlar hakkında Rize ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. Peker adına dağıtılan yardım kolilerinin dağıtılması Örgüt suçu ile ilişkilendiriliyor.

Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu tahmin edilen Sedat Peker’in Ramazan için hazırlattığı ve Trabzon ile Rize’de muhtarlar aracılığıyla dağıtımı yapılan yardım kolilerle ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Yardım kolilerini dağıtan 2 kişi ile birlikte kolilerin dağıtım haberini yapan bir gazeteci 03 Nisan 2022 tarihinde gözaltına alınmış Rize cumhuriyet savcılığı tarafından haklarında soruşturma açılmış, soruşturma sonrası 3 isim hakkında Rize 2. Asliye ceza mahkemesinde dava açılmıştı.

“RİZE’DE 10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI”

Sedat Peker’in Ramazan için hazırlattığı ve Trabzon ile Rize’de mahalle muhtarları tarafından teslim alınmıştı. Olayın hemen ardından Rize cumhuriyet başsavcılığı harekete geçerek. Rize Merkez’de YILMAZ GÜNAY, ERKAN SAYMAZLAR dağıtılan yardım kolileri için aralarında Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı ile Rize Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Kaya ve olayı haberleştiren kuzeyteve haber portali muhabiri Hüseyin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar savcılığın talimatı sonrası polis ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılan YILMAZ GÜNAY, ERKAN SAYMAZLAR ve Hüseyin Yılmaz hakkında cumhuriyet başsavcılığı Hazırlık Bürosu’nun 13/09/2022 tarih ve 2022/2061 Esas sayılı iddianamesi ile başlattığı soruşturma sonrası, Türk Ceza Kanunu 220/7, 63, 53/1 Soruşturma No: 2022/2629 dosya ile suç örgütüne yardım ettikleri gerekçesiyle 12/09/2022 Asliye ceza mahkemesinde yargılanmaları için dava açtı.

Savcılık iddianamesinde “suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu yönünden Sedat Peker hakkında birçok soruşturma ve kovuşturma bulunduğu, bu haliyle şüpheliler Erkan Saymazlar, Hüseyin Yılmaz ve Yılmaz Günay’ın üzerlerine atılı, TCK’nın 220/7 maddesinde tanımlı örgüte bilerek, isteyerek yardım etme suçunu işlediklerine dair kamu davası açmayı gerektirir yeterli suç şüphesinin elde edildiği anlaşılmakla, Şüphelilerin eylemlerine uyan yukarıdaki sevk maddeleri gereğince,  cezalandırılmalarına, Şüphelilerin kasten işledikleri atılı suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetlerinin kanuni sonucu olarak haklarında TCK’nın 53. maddesinde yazılı güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur” denildi.

Rize CBS Hazırlık Bürosu’nun 13/09/2022 tarih ve 2022/2061 Esas sayılı iddianamesi ile açılan davayla ilgili Rize 2. Asliye ceza mahkemesi iddiaya konu suç örgütünün işlediği iddia edilen suçların ise Ağır Ceza Mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğu gerekçesiyle sanıkların Rize Ağır ceza mahkemesine yargılanmasına karar verdi. Mahkeme kararında;

“ÖRGÜT SUÇLARI AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN YETKİSİNDEDİR”

“1-Her ne kadar sanıklar Erkan Saymazlar, Hüseyin Yılmaz ve Yılmaz Günay haklarında üzerilerine atılı Örgüte Bilerek İsteyerek Yardım Etme suçunu işlediklerinden bahisle eylemlerine uyan TCK’nun 220/7, 53/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmaları, sanık Yılmaz Günay hakkında ayrıca TCK 63 maddesinin uygulanması talebiyle kamu davası açılmış ise de; iddianame içeriğine ve  yapılan uyap sorgusuna göre suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu yönünden Sedat Peker hakkında birçok soruşturma ve kovuşturmanın bulunduğunun, iddiaya konu suç örgütünün işlediği iddia edilen suçların ise Ağır Ceza Mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğunun anlaşıldığı, dolayısıyla her ne kadar TCK’nın 220. Maddesinde düzenlenen örgüt kurma, yönetme ve üyeliği suçu hakkında yargılama yapma görevi Asliye Ceza Mahkemesine ait ise de, örgütün işlediği iddia edilen suçlar Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine girmesi halinde TCK 220. Maddesinde düzenlenen suç yönünden de yargılama yapma görevinin Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yerine getirilmesinin gerektiği anlaşılmakla, iddianameye konu belirtilen bu suç ile alakalı yargılama yapma görevinin Ağır Ceza Mahkemelerine ait olması nedeni ile mahkememizin görevsizliğine,

2-Yargılamanın yapılması bakımından dosyanın görevli ve yetkili Rize ağır ceza mahkemesine gönderilmesine,

3-Yapılan yargılama giderlerinin görevli mahkemece değerlendirilmesine, Dair, tarafların yokluklarında, hükmün öğrenilmesinden itibaren 7 gün içinde mahkememize verilecek dilekçe ile veya tutanağa geçirilmek koşuluyla zabıt katibine beyanda bulunmak suretiyle Rize Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz yasa yolu açık olmak üzere tensiben verilen karar açıkça okundu, usulen anlatıldı.” Şeklinde karar verdi.

“BEN GAZETECİLİK GÖREVİMİ YAPTIM”

Sedat Peker’in yardım kolilerinin dağıtımının yapıldığı esnada görüntü alıp muhabiri olduğu kuzeyteve haber sitesinde yayınladığını ifade eden Hüseyin Yılmaz, hakkında Sedat Peker örgütüne yardım ve yataklık etmekten dolayı dava açılmasıyla ilgili şunları söyledi.

“Bana o gün daha önce tanıdığım bir arkadaşım Sedat Peker’in yardım kolilerinin muhtarlar araçlığıyla dağıtılacağını söyledi. Ben de dağıtımın yapıldığı yere gittim görüntü aldım ve bu görüntüleri muhabirlik yaptığım kuzeyteve haber sitesine de ilettim. Haberi yayınlamadan önce yazı işleri müdürümüz bazı konuşmalarımın etik gereği uygun olmadığı gerekçesiyle düzenleme yapıldıktan sonra kuzeyteve logosuyla yayınlandı. Sedat Peker’in yardım kolileri her yıl dağıtılıyor bunun haber yapılmasının suç oluşturacağını düşünmüyorum. Ben Sedat Peker’i Rize li bir hemşerimiz olması nedeniyle tanırım örgütsel hiçbir iş birliğim olmamıştır kendisiyle alakalı daha öncede haberler yapmışlığım olmuştur. Peker’i bugüne kadar bu iktidar korudu, ona destek verdi, Rize’de miting yaptı daha önce birçok kez yardım kolileri dağıttı şimdi mi bu yardımlar suç oldu bunu da anlamış değilim ben gazetecilik görevimi yaptım” dedi.

Peker’in yardım kolilerini dağıtanlar arasında bulunan  ve hakkında dava açılan Yılmaz Günay ,geçen ay Peker’ in evinde  silahlı saldırıya uğramış saldırıda ağır yaralanmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA