Sinop’ta Demokrasi Platformu’nun Millet Bahçesi Projesine Karşı 25 Gündür Sürdürmüş Olduğu Oturma Eylemi Son Buldu - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Sinop’ta Demokrasi Platformu’nun Millet Bahçesi Projesine Karşı 25 Gündür Sürdürmüş Olduğu Oturma Eylemi Son Buldu

Bu haber 08 Haziran 2022 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sinop’ta Demokrasi Platformu’nun Millet Bahçesi Projesine Karşı 25 Gündür Sürdürmüş Olduğu Oturma Eylemi Son Buldu

Sinop’ta Demokrasi Platformu’nun Millet Bahçesi Projesine Karşı 25 Gündür Sürdürmüş Olduğu Oturma Eylemi Son Buldu

Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu, millet bahçesi ve millet kıraathanesi projesine karşı 25 günden beri sürdürdüğü oturma eylemine son verdi. Platform sözcüsü Aygün Koçak, “Oturma eylemimizi 25. gününde bitiriyoruz. Elbette ki bitirdiğimiz sadece oturma eylemidir. Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu olarak oturma eylemimizi bitirsek de Sinop’a ve halkına yakışır bir meydan istemeye ve buna yönelik taleplerimizde ısrarcı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu, millet Bahçesi ve millet kıraathanesi projesinin uygulanacağı alanda Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın katılımıyla bir basın açıklaması yaparak, projeye karşı 14 Mayıs gününden beri devam ettikleri oturma eylemini 25. gününde sonlandırdıklarını açıkladı.

Sinop ve halkına yakışır bir meydan istemeye ve buna yönelik taleplerinde ısrarcı olmaya devam edeceklerini, taleplerinin dikkate alınıp yerine getirilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu sözcüsü Aygün Koçak, “Hayatımızın sahibi siz değilsiniz, yaşamımıza ve yaşam alanlarımıza karışmanı istemiyoruz. Yeşilimizi, ağaçlarımızı, denizimizi, kentimizi öldürme” yazılı pankartın altında gerçekleştirilen oturma eylemi süreciyle ilgili bilgi verdi. Koçak, şunları söyledi:

“HALKA YAKIŞIR MEYDAN İSTEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“14 Mayıs Cumartesi günü başladığımız oturma eylemimizi 25. gününde bitiriyoruz. Elbette ki bitirdiğimiz sadece oturma eylemidir. Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu olarak oturma eylemimizi bitirsek de Sinop’a ve halkına yakışır bir meydan istemeye ve buna yönelik taleplerimizde ısrarcı olmaya devam edeceğiz. Meydan konusundaki taleplerimiz dikkate alınıp yerine getirilene kadar demokratik her zeminde mücadeleye devam etmekte kararlı olduğumuz bilinmelidir. Yirmi beş gün önce başlattığımız oturma eyleminin nedenleri yanında iki amacı vardı. Bu amaçların birincisi Sinop Millet Bahçesi/Millet Kıraathanesi’nin bilinmeyen, kamuoyundan gizlenen yanlarına dikkat çekmek, iç yüzünü açığa çıkarmak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmekti. İkinci amacı ise uygulamaya konulan bu projenin esas itibarı ile bir rant projesi olduğuna ve aynı zamanda merkezine ibadeti ve ticareti koyan siyasi amacı olan bir proje olduğuna dikkat çekmekti.

“DOĞAL GÜZELLİKLERİN YOK EDİLMESİNE KARŞI DURDUK”

Diğer taraftan bu siyasi amaç uğruna kentimizin özgün yapısını bozmaya, hafızasını, kentimizin sembolü olan meydanımızı ortadan kaldırmaya, tarihi ve doğal güzelliklerin, ağaçların yok edilmesine karşı durmak ve sesimizi duyurmak üzere oturma eylemi başlattık. Bugün 25. gündür yağmur çamur, rüzgâr, soğuk, toz demeden istediğimizi anlatmak ve taleplerimizi haykırmak için her gün aynı saatte bu meydanda olduk. Başta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı olmak üzere AKP iktidarının başta milletvekili olmak üzere Sinop’taki tüm temsilcileri ile diğer ilgililer 25 gündür bizi ne kadar görmemeye ve görmezden gelmeye, duymamaya ve duymazdan gelmeye çalışsalar da ne yaptığımızı çok iyi gördüklerinin ve ne söylediğimizi de çok iyi duyduklarının farkındayız, biliyoruz ve şunun da farkındayız ve biliyoruz ki er ya da geç bizim öneri ve taleplerimizi dikkate alacaklar, almak zorundalar.

“DEMOKRATİK VE HUKUK ZEMİNİNDE HESAP SORACAĞIZ”

Bugün buradan bir kez daha tüm yetkililere seslenmek istiyoruz. Lütfen önerilerimizi ve taleplerimizi dikkate alın ve uygulamaya koyun. Öneri ve taleplerimizi dikkate almadığınız takdirde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelemizi değişik şekillerde sürdürmeye kararlı olduğumuz bilinmelidir. Ayrıca her ne kadar son dönemde ortaya çıkan uygulamalarla hukukun ve adaletin yerle yeksan olduğunu bilsek de yapılan ve yapılmakta olan adaletsizliklere, haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı hukuk zemininde sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bununla birlikte yapılan tüm yolsuzlukları, haksızlıkları, hukuksuzlukları ve adaletsizlikleri kamuoyu huzurunda teşhir edeceğimiz ve ilgililerden demokratik ve hukuk zeminlerinde hesap soracağımız bilinmelidir.

“EMEKÇİLERİN YANINDA OLACAĞIZ”

Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu olarak ismine ve bu isme temellik eden emeğe ve emekçinin hak ve çıkarlarına karşı yönelen her türlü saldırının karşısında olmaya, emekçinin hak ve çıkarlarını korumaya devam edeceğiz. Savaşa ve savaş politikalarına karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz. Demokrasinin olmadığı yerde demokratik hakların, eşitliğin, adaletin ve özgürlüğün olmayacağını/olamayacağını bilen bir noktadan AKP ve MHP iktidar bloğunun devletin tüm kurum ve kuruluşlarını ele geçirdiğini ve git gide otoriterleşmekte olduğunun farkındayız, biliyoruz.

“GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İSTEDİKLERİNİ FARKINDAYIZ”

Akaryakıta her gün yapılan zamlarla birlikte temel tüketim maddelerinin fiyatlarını tetiklediğini, halkın geniş bir kesiminin açlık, yoksulluk ve sefaletle karşı karşıya olduğunun farkındayız, biliyoruz ve yaşıyoruz. Elektriğe ve doğal gaza yapılan zamlarla birlikte halkın dayanacak gücünün kalmadığının da farkındayız ve biliyoruz. Ama tüm bu sorunları çözmesi, çözüm bulması gereken iktidarı bunlara çözüm bulmak yerine bunları görünmez kılmak amacıyla toplumu suni gündemler yaratarak, toplumun belli kesimlerine hakaretler ederek, küfürler ederek ve toplumun sinir uçlarına değerek gündemi değiştirmeye çalıştığının da farkındayız, biliyoruz, görüyoruz ve yaşıyoruz.

“OMUZ OMUZA DAYANIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sonuç olarak ülke genelinde uygulamaya konan ve siyasi amaçları olan uygulamaların faşizmin kurumsallaşmasına yönelik hamleler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu hesapları olanların hesaplarını ve buna bağlı hamlelerini boşa çıkarmakta kararlıyız. Bize dayatılan, dolayısıyla yaşadığımız ve yaşamak zorunda bırakıldığımız her türden antidemokratik, özgürlükleri rafa kaldıran baskıcı uygulamaların, savaş politikalarının, zamların ve hayat pahalılığının yol açtığı açlığın, yoksulluğun ve sefaletin, her türden yolsuzlukların ortadan kaldırılması ve demokrasinin kazanması için Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu olarak yan yana, omuz omuza dayanışma ve iş birliği temelinde mücadeleye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA