TRABZON KESK ‘KRİZ YOKTUR’ DİYEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ “BU GEMİDE BİZE YOKSULLUK ONLARA LÜKS HAYAT” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

TRABZON KESK ‘KRİZ YOKTUR’ DİYEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ “BU GEMİDE BİZE YOKSULLUK ONLARA LÜKS HAYAT”

Bu haber 16 Mart 2021 - 17:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TRABZON KESK ‘KRİZ YOKTUR’ DİYEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ “BU GEMİDE BİZE YOKSULLUK ONLARA LÜKS HAYAT”

Siyasal iktidarın ‘ekonomik kriz yok’ açıklamalarına KESK  Trabzon Şubeler Platformu Adına Dönem Sözcüsü  Engin NUR  tepki gösterdi.

Siyasal iktidarın halkı kandırdığını ,krizin faturasını emekçilerin sırtına yüklediğini ifade ederek şunları söyledi;

“Her geçen gün daha ağır yaşam koşularına doğru sürükleniyoruz. Siyasal iktidar ekonomik kriz yok, ekonomimiz rekor üstüne rekor kırarak büyüyor diyor. Bize bu büyümeden düşük maaş zamları, yükseltilen adaletsiz vergiler ve gittikçe güvencesiz hale getirilen çalışma yaşamı düştü.

“BU GEMİDE BİZE YOKSULLUK ONLARA LÜKS HAYAT”

Biz emekçilerin alım gücü her geçen gün daha da azalıyor. İşsizlik artıyor. İğneden ipliğe yağmur gibi zamlar yapılıyor. Hakkımızı istediğimizde salgın var, bunun yarattığı kriz ortamı var diyorlar. Sözde hepimiz aynı gemideyiz. Bu gemide bize yoksulluk, çaresizlik, dişimizi sıkma düşerken, onlar lüks yaşam içersinde seyri sefa güdüyorlar.  Bizim cebimizden alınanlar, patronlara teşvik, vergi affı, vergi yapılandırması ve yeni ihale olarak gidiyor.

“GERÇEK OLMAYAN ENFLASYON ORANIYLA HALKIMIZI KANDIRIYORLAR”

Geçmediğimiz yollardan, köprülerden, kullanmadığımız hava limanı ve şehir hastanelerine cebimizden para akıtılıyor. Çarşı, Pazar, marketteki gerçek enflasyon oranları yıllardır saklanıyor. Gerçek olmayan ama resmi olan enflasyon oranlarıyla biz kamu emekçileri ve halkımız kandırılıyor. Bu resmi enflasyona göre maaşlarımıza zam yapıyorlar.

“SÖZDE YETKİLİ SENDİKA SADECE İZLEMEDE”

Sonuçta her yıl daha da yoksullaşarak yaşamaya çalışıyoruz. Maaşlarımıza 2020 yılının ikinci yarısında %7,8 zam yapıldı.. Ocak ayından bu yana iki aylık enflasyon oranı o da resmi oran %2.76 olmuştur. Maaşlarımıza yapılan zamlar iki ya da üç ay içerisinde eriyip gitmektedir. Hükümetle masaya oturan sözde ‘’yetkili sendika’’ konfederasyon ise olup bitenleri sadece izlemekte kamu emekçilerini oyalamaktadır. Bu malum sendikanın geçmiş dönemde hükümetin teklifinin altında bir rakama bile imza attığı olmuştu.

Halen çözülmemiş birçok sorun vardır. Sözleşmeli-güvencesiz çalışanların kadroya alınması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, gelir vergisi, 3600 ek göstergenin çıkarılması ve ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesi gerekmektedir.

“KOVİD SALGINI BAHANE EDİLEREK KAYNAK YOK DİYORLAR”

Kovid salgınıyla birleşen ekonomik krizin enkazı yine biz emekçilerin üzerine yıkılmak isteniyor. Kovid salgınına ayrılan kaynakları bahane ederek başta sağlık emekçileri olmak üzere kamu emekçilerine, işçilere esnafa, çiftçiye emeklilere işsizlere gençlere verecek kaynak yok diyorlar. Oysaki devletin resmi rakamları Türkiye’nin pandemi ile mücadelede vatandaşlarına en az nakit destek veren ülke olduğunu gösteriyor. Türkiye’de kovid salgını için toplam 52,7 Milyar TL kullanılmıştır. Bunun 44,2 Milyarı İşsizlik fonundan, 2,1 Milyarı toplanan bağışlardan elde edilmiştir. Devletin hazineden ödediği para sadece 6,4 Milyar TL’dir. Artık aldatılmak istemiyoruz.

Bir kez daha tekrar ediyoruz, ısrarcıyız.

         2021 yılı için %3+%3 maaş artışı dayatılan ‘’TOPLU SÖZLŞEME’’ derhal yenilenmelidir.

         Maaşlarımız gerçek enflasyon oranında ek zam yapılmalıdır.

         Birinci vergi dilimi %15 ten %10’a düşürülmelidir.

         3600 Ek gösterge tüm kamu emekçilerine verilmelidir.

         Yoksulluk sınırın kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.

         Temel tüketim mallarından alınan KDV kaldırılmalıdır.

         Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

         Yoksulluk sınırı altında geliri olan emekçilerin elektrik, ısınma giderleri, doğalgaz, su, internet giderleri hazineden karşılanmalıdır.

 Artık yeter diyoruz. İnsanca yaşam koşulları için ek zam istiyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA