- Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Bu haber 04 Kasım 2021 - 15:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HEMŞİN VADİSİNDE YAPILMAK İSTENİLEN TAŞ OCAĞINA BİLİM İNSANLARI “HAYIR” DEDİ

Gençağa Karafazlı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘bal ormanı’ ilan edilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi’ndeki Levent köyünde yapılmak istenilen taş ocağı (Beton mikser ve mıcır eleme fabrikası) na mahkemenin atadığı bilir kişi heyeti raporunu açıkladı heyet Taş ocağına “hayır” dedi.

Bilirkişi heyetinin açıklanan raporu sonrası Levent Köyü muhtarı Ahmet Kamiloğlu, mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinin Taş ocağı ile ilgili olumsuz rapor sunması kendilerini mutlu ettiğini hukuk mücadelesinden vaz geçmeyeceklerini açıkladı.

Hemşin ilçesi Levent köyünde Taş ocağı yapmak isteyen Naiboğlu A.Ş adlı Şirketin toplam ruhsat alanı 99 hektar olan arazide ilk aşamada 24,7 hektarlık alan için yaptığı başvuruda ‘ÇED gerekli değil’ kararı verilmişti.

Bölge halkı bölgede yapılacak olan taş ocağının doğal yapıyı bozacağı ormanlık alan ve yaban hayatı yok edeceği gerekçesiyle taş ocağına karşı hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Vatandaşlar 2018 yılının aralık ayında Rize İdare Mahkemesi, ‘ÇED gerekli değil’ kararını iptal etmesi için baş vurmuş mahkeme kararı iptal etmişti.

Rize idare mahkemesinin iptal kararına karşı Naiboğlu A.Ş adlı Şirket temyiz başvurusu üzerine Danıştay 14’üncü Dairesi, bilirkişi incelemesi yapılması talebiyle kararını bozdu Dosyayı Rize idare mahkemesine iade etmişti.

Geçen ay mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti hazırladığı raporu geçen Pazartesi günü Rize idare mahkemesine sundu. Heyetin hazırladığı raporda Taş ocağının yapılması ileride telafisi zor zararlar meydana geleceğine vurgu yapıldı.

Mahkeme “Bilirkişi heyeti, raporunda, taş ocağı çalışmasında oluşacak tozun, bitkilerin yapraklarında bir tabaka oluşturabileceğini ve bal üretimini olumsuz etkileyeceğini belirtti ve şu ifadelere yer verdi”

Levent Köy muhtarı Ahmet Kamiloğlu, bilirkişi heyetinin Taş ocağı ile ilgili olumsuz rapor hazırlamasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek hukuki mücadelenin henüz devam ettiğini mücadeleye devam edeceklerini belirterek şunları ifade etti;

“VADİMİZDE TAŞ OCAĞI MICIR FABRİKASI İSTEMİYORUZ”

“Biz daha önce 4 siyasi parti ve 12 köy muhtarı ile birlikte Kentin organik tarım havzası Hemşin’de daha önce yapımı planlanan HES’e karşı bir araya gelip, projeyi iptal ettirmiş ortak bir açıklama yapmıştık. Yine ayni şekilde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘bal ormanı’ ilan edilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi’ndeki Levent köyünde yapılmak istenilen taş ocağına karşı hukuk mücadelesi başlatmıştık. Hemşin Vadisi’nde taş ocağı istemediğimizi sürekli olarak dile getirdik.

Aslında şirket bu bahse konu yerde taş ocağı açmayacak Taş ocağı adı altında   Beton ve mıcır fabrikası kuracak ticaretine buradan devam edecek. Hazırladığı ÇED raporunda Taş ocağı diye müracaat etmişler o sadece göstermelikti. Levent Köyü sınırları içinde yapılması planlanan taş ocağı ile doğamız ve geleceğimiz yok olacak. Bilirkişi heyetinin hazırladığı olumsuz raporu bizleri sevindirmiştir. Mahkemenin bilirkişi heyetinin hazırladığı raporu dikkate alacağına inanıyoruz. Şirket bilirkişi heyetinin hazırladığı bu rapora itiraz edeceğini düşünüyoruz. Henüz hukuksal süreç bitmedi doğamızın talan edilmesine karşı mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA