betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

25 Kasım’a giderken 2 kadın daha katledildi

Kadın cinayetlerine bugün Balıkesir’den Ayşe, Diyarbakır’dan Hasret eklendi. EMEP’li Sevda Karaca 25 Kasım’a giderken sokaklarda şiddete ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ‘hayır’ demeliyiz” dedi Meltem AKYOL İstanbul Kadınlar öldürülüyor, birer..

25 Kasım’a giderken 2 kadın daha katledildi
Son Güncelleme: Whatsapp

Kadın cinayetlerine bugün Balıkesir’den Ayşe, Diyarbakır’dan Hasret eklendi. EMEP’li Sevda Karaca 25 Kasım’a giderken sokaklarda şiddete ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ‘hayır’ demeliyiz” dedi

Meltem AKYOL
İstanbul

Kadınlar öldürülüyor, birer birer. Sıralanıyor isimleri, ardı ardına, yüzleri buluyor. 2023 ilk 10 ayında 350’ye vardı. Balıkesir’den Ayşe, Diyarbakır’dan Hasret eklendi şimdi listeye. Yarın kim bilir kim… Kadınları korumayan iktidar resmi verilerini bile tutmuyor. Kadına yönelik şiddetin verileri ancak kadın örgütlerinin araştırmalarıyla çıkarılıyor. “Kadınlar, kendilerine emanetler” diyor EMEP’li Sevda Karaca. Ve çağrı yapıyor: “Bu nedenle birbirimize, hayatlarımıza, mücadelemize sahip çıkmaktan başka bir şansımız yok. 25 Kasım’a giderken en güçlü şekilde sokaklarda şiddete ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ‘hayır’ demeliyiz.”

UZAKLAŞTIRMA KARARINA RAĞMEN…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne sayılı günler kaldı. Kadınların her yerde ‘şiddete hayır’ demek için hazırlandığı bu günlerde kadın cinayeti haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Haberlerden biri Balıkesir’den. Ayşe Acar, bir süre önce boşandığı ve hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Cemil Fidan tarafından katledildi. Üstelik Cemil Fidan’ın cinayetten önce Acar’ı kastederek, “Benim Allah’a bir can borcum var onu da verdiği gibi alır herkes attığı adıma dikkat etsin” tehdidinde bulunmuş.

AİLESİNDEN YARDIM İSTEDİ…

Bir başkası Diyarbakır’dan. Yenişehir’de yaşayan Hasret Karataş, dün ailesini telefonla arayarak, “Beni kurtarın” dedi. Ailesi polise başvurdu, Karataş bir binanın altında öldürülmüş olarak bulundu.

10 AYDA 350 KADIN KATLEDİLDİ

Rakamlar ise korkunç gerçeği net biçimde ortaya koyuyor. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonunun (TKDF) raporuna göre 2023 yılının ilk 10 ayında 350 kadın, erkekler tarafından katledildi. Yaşamını yitiren 107’i kadının ölüm nedeni “şüpheli ölüm”, 243 kadının ölüm nedeni ise “kadın cinayeti” olarak kayıtlara geçti.

‘KORUMAYAN KORUMA KARARLARI…’

Koruma kararları, uzaklaştırma kararları korumuyor kadınları, Ayşe’yi korumadığı gibi…

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, “Kadın haklarına dönük her türlü iktidar politikası, şiddet ve ayrımcılığı körükledi. Hiçbir kadının can güvenliğinin olmadığı bir ülke haline geldik. Her türlü koruyucu ve önleyici sistemin işlevsizleştirildiği bir ortamda; özellikle de yargının erkekleri aklama mekanizmasına dönüşerek çözüm olmaktan çıktığı koşullarda, alınan koruma kararının da bir güvence olmadığı açık” diyor gelinen aşama için.

Tam da bu nedenle bugün kadınlar açısından en acil talep de “Yaşamak istiyorum” sözü olduğunun altını çiziyor. Kadına yönelik şiddetin politik olduğunun hatırlatan Karaca, iktidarın sorumluluğuna işaret ediyor: “İstanbul Sözleşmesi’nden kadınların itirazlarına rağmen çekilen, kadınların medeni haklarına göz diken ve aslında bir bütün olarak hayatlarını çember içine alan ve gelinen aşama itibarıyla artık bunu da gizleme ihtiyacı duymayan bir iktidar yönetiminde, kadınların hayatlarının ve haklarının korunduğundan söz etmek mümkün değil zaten.”

“KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARA ‘HAYIR’ DEMELİYİZ”

Kadın cinayetlerine dair resmi veriler yok. Kadına yönelik şiddetin verileri kadın örgütlerinin araştırmalarıyla ortaya çıkıyor. “Yani kadınlar, kendilerine emanetler” diyor Karaca ve ekliyor: “Bu nedenle birbirimize, hayatlarımıza, mücadelemize sahip çıkmaktan başka bir şansımız yok. Şimdi anayasa ve medeni kanun değişikliklerinin de yeniden gündemde olduğu bir atmosferde 25 Kasım’a gidiyoruz. Bu yıl, yeni saldırıları görerek en güçlü şekilde sokaklarda şiddete ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına “hayır” demeliyiz.”

kaynak:evrensel gazetesi

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.