ARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜLER UNESCO YA ADAY - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜLER UNESCO YA ADAY

Bu haber 31 Ekim 2021 - 12:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜLER UNESCO YA ADAY

ARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜLER UNESCO YA ADAY
Artvin valiliği dünyaca ünlü Arhavi, Ortacalar mahallesinde bulunan Çifte köprülerin UNESCO Dünya mirası listesinde yer alması için çalışma başlattı.
Gençağa KARAFAZLI-
Artvin- Artvin valiliği kültür ve turizm müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada Arhavi, Ortacalar mahallesinde bulunan Çifte köprülerin UNESCO Dünya mirası aday listesine müracaat için gereken çalışmaların yapılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığının talimatları vardı.
Dünyaca ünlü bu çifte köprülerin UNESCO Dünya mirası aday listesine yer alması için tanıtım dosyası ön çalışmalarının Artvin valiliği tarafından başlatıldığı ifade edildi.
Açıklamada, Dünyaca bilinen çifte köprülerin ön çalışmanın yazılı ve görsel basında yer alması bile Çifte köprüleri görmek için gelecek ziyaretçi turist sayısını en az iki katı arttıracağına da vurgu yapıldı.


“KÖPRÜLER SEL VE HEYELANDA ZARAR GÖRMEDİ”
Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan kesme taş mimarisiyle Osmanlı döneminde 18. yüzyılda yapılan Arhavi ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Arılı ve Küçükköy yol ayrımında bulunan ve birbirine dik gelecek şekilde iki köprüden meydana gelen tek gözlü ve kemerli Çifte Köprüler geçen aylarda Arhavi ilçesinden yaşan heyelan ve sel sularında hiçbir hasar görmemişti.
Artvin’in Arhavi ilçesinde, Osmanlı mimarisi taş işçiliğinin en güzel örneklerinden “Çifte Köprüler”, asırlara meydan okuyan ihtişamlı görüntüsüyle ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı birçok turistin en önemli uğrak yerleri arasında yer alıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA