betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

CHP İL BAŞKANI DENİZ “HALKIN TEPKİSİNİ ÇEKEN ÇAY KANUNUN SORUMLUSU AKP’Lİ VEKİLLERDİR İSTİFA ETSİNLER”

GENÇAĞA KARAFAZLI AKP nin hazırlayıp TBMM getirdiği çay kanuna yönelik  tepkiler devam ediyor. CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ,AKP nin çay kanunu teklifini  kimsenin sahiplenmediğini ancak kanun teklifinini eline..

CHP İL BAŞKANI DENİZ “HALKIN TEPKİSİNİ ÇEKEN ÇAY KANUNUN SORUMLUSU AKP’Lİ VEKİLLERDİR İSTİFA ETSİNLER”
Son Güncelleme: Whatsapp

GENÇAĞA KARAFAZLI

AKP nin hazırlayıp TBMM getirdiği çay kanuna yönelik  tepkiler devam ediyor.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ,AKP nin çay kanunu teklifini  kimsenin sahiplenmediğini ancak kanun teklifinini eline yüzüne bulaştıran teklifi TBMM getiren  AKP li millet vekillerinin istifa etmesi gerektiğini açıkladı.

AKP nin hazırladığı çay  kanunu teklifinde  yaş çay taban fiyatının ulusal çay konseyi tarafından belirlenmesi için yetkilendirilmesi ve sözleşmeli tarım uygulamasına geçilmesi ile ilgili maddelerin teklifte yer almasına yönelik çay üreticileri ,STK ve Ziraat odaları ile CHP,İyi Parti,Sp,  Emep, Sol parti nin tepkileri ardından Ulusal çay konseyi ve RTB başkanı Mehmet Erdoğan bir açıklama yaparak,  hazırlanan çay kanunu ile ilgili kendi sorumluluklarının olmadığını ,çay kanunu taslağını kimlerin hazırladığını bilmediklerini söyledi.

Ulusal çay konseyi başkanı Mehmet Erdoğan’ın tepkiler sonrası yaptığı açıklamanın  ardından  bir açıklamada Recep Tayip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) den geldi.

RTEÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada ,kendi denetimlerinde ,RTB, Ziraat odaları ,ticaret müdürlüğü ve Rize ticaret odası ile çay üreticileri dayanışma derneği ve Çay sınayıcı temsilcilerinin de içerisinde yer aldığı bir komisyonun aylar süren çalışmaları sonucu hazırlanan ve tarım bakanlığa  sunulan çay kanunu taslağıyla  bugün TBMM getirilen  çay kanunu teklifinde yer alan taslakla  kendilerinin hazırladığı taslağın farklı olduğunu bu nedenle RTEÜ ye yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek AKP nin TBMM getirdiği çay kanunu teklifiyle her hangi bir ilişkilerinin olmadığı belirtildi.

RTB ve RTEÜ den gelen bu açıklamaların ardından CHP Rize il bakanı Saltuk Deniz bir açıklama yaparak AKP’nin çay kanunu teklifini eline yüzüne bulaştırdığını ,hazırladıkları kanun teklifinin hiç kimse tarafından sahiplenmemesinin sorumlusunun AKP li vekiller olduğunu ve istifa etmeleri gerektiğini ifade ederek şunları söyledi;

“BU REZALETİN BİR SORUMLUSU  VAR ODA AKP’Lİ İMZACI VEKİLLERDİR İSTİFA ETMELİLER”

“Üretici ile ÇAYKUR çalışanlarıyla, özel sektör fabrikalarıyla dalga geçerek bu kanun teklifini hazırlayan ve imzalayan AKP’nin Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun milletvekilleri başta olmak üzere imzalayan tüm AKP milletvekilleri istifa etmelidir. Bu rezaletin bir sorumlusu var oda AKP dir.

“SİYASİ TARİHİMİZDE BÖYLE REZALET GÖRÜLMEDİ”

Her şeyin Saray’dan belirlendiği ülkede yöneticilerin geldiği seviye budur. Bu kanun teklifi sürecinden de anlıyoruz ki bir an önce erken seçim olmalı. AKP hükümeti ve Cumhur İttifakı, görevini Millet İttifakı’na devretmelidir.
AKP’nin vermiş olduğu Çay Kanunu Teklifi sonrasında yaşananlar pes dedirtmeye devam ediyor. Siyasi tarihimizde böyle bir rezalet görülmedi. Bu rezaletin sorumlularına düşen istifa etmektir.

“AKP NİN KANUN TEKLİFİNE SAHİP ÇIKAN YOK”
AKP’nin ‘Çay Kanunu Teklifi ortak akılla hazırlandı’ iddiasının, kanunu hazırlarken katkısı ve önerisi alınan RTB, Ulusal Çay konseyi ve RTEÜ gibi kurumlar tarafından dahi sahiplenilmedi. Düşünün bir kanun teklifi hazırlanıyor fakat kanun teklifine sahip çıkan yok. ‘Herkesin görüşünü aldık, üniversite ile hazırlandı. Ortak tekliftir’ deniliyor. Ancak Ziraat Odaları, ‘Bizim bilgimiz yok’ diyor. Üniversite ise ‘Bizim hazırladığımız teklif bu değil’ diyor. En komiği de kanun metninde ‘Çay Fiyatını Ulusal Çay Konseyi (UÇK) belirleyecek’ deniliyor. UÇK Başkanı ise basına yaptığı açıklamada ‘Bizim böyle bir teklifimiz ve talebimiz yok, ben hain değilim’ diye açıklama yapıyor.

“AKP BU İŞİ YÜZÜNE GÖZÜNE BULAŞTIRMIŞTIR, GÖRÜŞÜNÜ ALDIKLARI HERKESİ KANDIRMIŞTIR”
27 Haziran’da komisyonda görüşülmesi planlanan Çay Kanunu Teklifi’ nin ertelendiğini öğrendik.27 Haziran’da komisyonda görüşülecek deniyor sonra komisyon görüşmeleri erteleniyor. AKP bu işi yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Bir çay kanunu hazırlayıp Meclis’e gönderememişlerdir. Çünkü anlaşıldığı gibi görüşlerini aldıkları herkesi kandırmışlardır. Sadece görüş aldığını iddia ettiklerini değil, çay üreticilerini, ÇAYKUR’u, ÇAYKUR çalışanlarını,de  kandırmış ve dalga geçmişlerdir” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEYİN SARAYDAN BELİRLENDİĞİ BİR ÜLKEDE YÖNETİCİLERİN GELDİĞİ SEVİYE BUDUR”

AKP ülkeyi gayri ciddi bir şekilde yönetmektedir. Her şeyin Saray’dan belirlendiği ülkede yöneticilerin geldiği seviye budur. Bu kanun teklifi sürecinden de anlıyoruz ki bir an önce erken seçim olmalı. AKP hükümeti ve Cumhur İttifakı, görevini Millet İttifakı’na devretmelidir. Cumhurbaşkanı’ nın da bu işe kızdığına dair haberler çıkmakta. Yersek! Kanun teklifi ile ilgili ilk yaptığımız açıklamalarda bu sürecin 2010 yılında da yaşandığını, sonuçta gelen tepkiler üzerine geri çekildiğini ve kimsenin sahip çıkmadığını yazmış ve aynı kararlılıkla mücadele edeceğimizi açıklamıştık. Ne dediysek bir kez daha aynısı çıktı. Bu rezaletin bir sorumlusu olmalı. Bu rezaletin sorumluları gereğini yapmalı ve istifa etmelidir.” dedi.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.