EĞİTİM-SEN: “EĞİTİM FAALİYETLERİ DİNCİ-GERİCİ VAKIFLARIN VE YANDAŞ SENDİKANIN KONTROLÜNDE” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EĞİTİM-SEN: “EĞİTİM FAALİYETLERİ DİNCİ-GERİCİ VAKIFLARIN VE YANDAŞ SENDİKANIN KONTROLÜNDE”

Bu haber 21 Nisan 2022 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EĞİTİM-SEN: “EĞİTİM FAALİYETLERİ DİNCİ-GERİCİ VAKIFLARIN VE YANDAŞ SENDİKANIN KONTROLÜNDE”

SAMSUN- 20 yıllık AKP iktidarında Eğitime yönelik olarak yapılan hamleler eğitimin hızla siyasallaştırıldığı, okullarımızın cemaatçi- gerici vakıf ve dernekler eliyle ideolojik bir arka bahçeye dönüştürüldüğü bir dönemde yaşadığımızı söyleyen Samsun Eğitim-Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu yapmış olduğu yazılı basın açıklamasına şu sözlerle başladı:

“CUMHURİYETİN KURUCU DEĞERLERİNİN BU KADAR HEDEF ALINDIĞI BİR DÖNEM YAŞANMAMIŞTIR”

“Eğitimin laik, bilimsel, kamusal özelliğinin, Cumhuriyetin kurucu değerlerinin bu kadar hedef alındığı bir dönem daha yaşanmamıştır. Karma eğitimin tartışmaya açıldığı, öğrencilerin beslenme hakkının yok sayıldığı, her gün resmi yazılarla sosyal faaliyet, proje, protokol adı altında okullarımızın dinci vakıf ve derneklerin faaliyet alanlarına dönüştürüldüğü, tüm okulların imam hatipleştirildiği bir süreci yaşıyoruz. MEB, çocuk ihmalini, istismarının normalleştiren pedagojik hiç bir yanı olmayan, faaliyetleri tartışmalı olan bu vakıf, dernek ve platformlara protokoller yapmaktan çekinmemekte, hatta mahkemeler iptal ettiği halde hukuksuz bir biçimde protokollere devam etmektedir.”

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Ensar vakfı arasında yapılan protokol kapsamında okullara gönderilen resmi yazıda ortaokul ve liseleri kapsayan bir faaliyetle karşılarını ve sonrasında yaşanan süreci aktaran Topaloğlu:

“DİNİ VAKIF ADI ALTINDA KURULMUŞ ÇIKAR GRUPLARI MEB İLE PROTOKOL YAPIYOR, DAVA AÇIYORUZ KAZANIYORUZ”

“Her ne kadar gönüllü, seçmeli gibi kavramlar kullanılsa da biz bu kavramların fiili olarak zorunlu olduğunu, ‘seçilmiş’ idareciler maharetiyle öğretmen ve öğrencilerimize uygulanan basıncın farkındayız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün adı geçen tartışmalı vakfın düzenlediği bilgi yarışmasına katılım konusunda okullara yazı yazması okul müdürlüklerini teşvik etmesi ise durumun ne kadar düşündürücü ve endişe verici olduğunu göstermektedir. Eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak; dini vakıf adı altında kurulmuş bu çıkar gruplarının MEB ile yaptığı protokollere karşı açtığımız davaları kazandık. Danıştay eğitimin kamusal bir görev ve sorumluluk olduğuna, uzmanlar eliyle yapılmasına ve hiçbir kuruma devredilemeyeceğine hükmetti. Ancak eğitim yöneticileri yargı kararlarını tanımadan, karardan 6 ay sonra tekrar aynı vakıf görünümlü çıkar gruplarıyla protokoller imzaladı.” Dedi.

 

“ÜLKENİN ORTA YERİNDE 45 ÇOCUĞUN İSTİSMARA UĞRADIĞI VAKFIN ADINI UNUTMAYACAĞIZ”

Protokol yapılan vakıflarla ilgili açıklamasına devam eden Topaloğlu ekledi:

“Bu ülkenin orta yerinde, yoksul köy çocuklarının yok sayılan kamusal eğitim hakkı sonucu, vakıfların kucağına itilmiş, bilinen 45 çocuğun yıllarca, sistematik bir şekilde tecavüze ve istismara maruz kaldığı bir vakfın adını unutmayacağız, affetmeyeceğiz aklanmasına, meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Bu halkın vicdanın çürümesine bir öğretmen ve onurlu yurttaşlar olarak izin vermeyeceğiz. Milli Eğitim Bakanının, bile bu vakıflarla yapılan protokollerin kontrolden çıktığı anlamına gelecek şekilde “bu protokolleri yaparken kantarın topuzunu kaçırmamak gerektiğini” ifade etmesi trajikomik bir açıklamadır. Kendi bakanlığındaki karar ve süreçlere müdahale edemediğinin de göstergesidir.”

“EĞİTİM FAALİYETLERİ DİNCİ-GERİCİ VAKIFLARIN VE YANDAŞ SENDİKANIN KONTROLÜNDE”

Buna rağmen MEB’in açıklamasına Memur-Sen İstanbul İl Başkanı’nın “”Eğitime Destek Platformu, eğitim için kantarın topuzunu kaçırmakta kararlı” açıklamasının Milli Eğitim Bakanı’nın eğitimde söz sahibi olmadığının ifadesi olduğunu belirten Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu:

“Eğitim faaliyetleri dinci-gerici vakıfların ve yandaş sendikanın kontrolünde,  yürütülmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 4688 sayılı yasaya göre kamu işveren sıfatı ile eğitim Sendikaları karşısında nesnel tarafsız bir duruş göstermesini beklerken sözde eğitim adına yapılan bir proje çerçevesinde İl MEM ve Okul müdürlükleri,  iktidar yanlısı bir sendikanın önünü açacak şekilde aynı afişte yan yana durabiliyor, öğrencilerimiz ve okullarımız buna alet edilebiliyor.” Dedi.

“MÜCADELEMİZ ÇOCUKLARIMIZA ONURLU BİR GELECEK BIRAKMA MÜCADELESİDİR”

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Diyanet Akademisinin kurulmasının hangi ihtiyaca cevap vereceğinin tartışılması gerektiğini öne süren Topaloğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“MEB ve YÖK’ten bağımsız bir akademinin denetimi yapılacak mıdır? Yoksa bu cemaat ve vakıflar kendilerine yeni kontrol edilemeyecek alanlar mı yaratmaktadırlar. Bu akademi İlahiyat Fakültelerinin yürütemeyeceği hangi akademik çalışmaları yapacaktır. Tevhidi Tedrisat kanununa muhalefet eden bu girişime hiçbir tepkinin gelmemesi de not edilmelidir. Eğitim Sen Samsun Şubesi  olarak bir kez daha hatırlatıyoruz.:  Yargı kararlarına rağmen, mecliste iktidarın oylarıyla aklanmış ancak toplum vicdanında mahkum olmuş, her türlü kirli ilişkiye bulaşmış bu dinci gerici  vakıflarla yapılan  protokollere ne öğrencilerimizin, ne öğretmenlerimizin, ne toplumun ne de bu ülkenin aydınlık geleceğinin ihtiyacı vardır. Bu protokoller bir an önce iptal edilmeli yargı kararları uygulanmalıdır.

Bu nedenle;  Merkez Yürütme Kurulumuzun aldığı kararla, dernek ve vakıflarla yapılan protokollerde görev almayacağımızı, sorumluluk kabul etmeyeceğimizi değerli velilerimize ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu ülkenin aydınlık geleceği için laik, bilimsel, kamusal eğitim hakkı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Unutulmamalıdır ki; mücadelemiz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA