betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Fındıklı’da kkafes balıkçılığı istemiyoruz

Fındıklı Yeniköy halkı kafes balıkçılığına karşı harekete geçti Ali osman Ertaş  RİZE – Fındıklı Yeniköy’de (Gurupit) köy sahilinde yapılmak istenen kafes balıkçılığı projesine karşı çıkan köy halkı ve Fındıklılı vatandaşlar..

Fındıklı’da kkafes balıkçılığı istemiyoruz
Son Güncelleme: Whatsapp

Fındıklı Yeniköy halkı kafes balıkçılığına karşı harekete geçti

Ali osman Ertaş 

RİZE – Fındıklı Yeniköy’de (Gurupit) köy sahilinde yapılmak istenen kafes balıkçılığı projesine karşı çıkan köy halkı ve Fındıklılı vatandaşlar basın açıklaması yaparak tepki gösterdiler.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde, Karadeniz sahil oto yola yaklaşık yarım mil açıkta yapılmak istenen kafes balıkçılığı projesine karşı çıkan köy halkı bugün gerçekleştirdiği bir basın açıklamasıyla projeye tepki gösterdi.

“BALIKLARIN GÖÇ YOLLARI KESİLİYOR”

Fındıklı ilçesi Aksu ve Liman Mahallesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Karadeniz, “Balıkçılarımızın avlak alanları yok edilecek, balıkların göç yolları kesilecek. 13 futbol sahası büyüklüğünde denizimizi bizden alacaklar” dedi. Rize Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise Yeniköy’de Karadeniz’de kafes balıkçılığı yapılmasına dair proje başvurusu olmadığını açıkladı.

“FINDIKLIDA KAFES BALIKÇILIĞA HAYIR”

Fındıklı ilçesi Yeniköy açıklarında, kıyıya yaklaşık yarım mil uzaklıkta planlanan kafes balıkçılığı projesi hazırlandı. Projenin kıyıya yakın olması nedeniyle balıkçılık ve yüzme alanlarının olumsuz etkileneceğini söyleyen ,Yeniköy halkı  , muhtarlar, ilçe kent konseyi üyeleri ile balıkçılar ve bölge halkı, ilçe meydanında toplandı. ‘Karadeniz senin değil, çocukların ve balıklarındır’, ‘Fındıklı’da kafes balıkçılığına hayır’, ‘Denizimiz rant değil, yaşam alanlarımızdır’, ‘Denizume degma’, ‘Deniz hiç kimsenindir, deniz herkesindir’ yazılı dövizler açan kitle, basın açıklaması yaptı.

“BU PROJEYİ DURDURAMAZSAK HAMSİ YEMEMİZ BİLE HAYAL OLACAK”

Basın açıklamasına katılan yurttaşlar adına açıklama yapan Aksu ve Liman Mahallesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Karadeniz, yüzme alanlarının ucunda, balıkçıların avlanma bölümünde kafes balıkçılığı yapılmak istendiğini belirterek, “Bu işi durduramazsak hamsi, mezgit, istavrit ve palamut yememiz hayal olacak. Balıkçılarımızın avlak alanları yok edilecek, balıkların göç yolları kesilecek. 13 futbol sahası büyüklüğünde denizimizi bizden alacaklar. Kıyıya yakın yapılmak istenen projeyle çocuklarımızın geleceği çalınacak” dedi.

“GÜNDOĞDU’LU BALIKÇILAR ŞİKAYETÇİ”

Balıkçı Osman Zeki Özbulut da “Rize’de en yoğun kafes balıkçılığı, Gündoğdu mevkisinde yapılmaktadır. Buradaki balıkçı arkadaşların tamamı hem ortaya çıkan kirlilikten hem de balık ağlarına verdiği zarardan şikayetçi ve bizi de ‘Kafes yaptırmayın’ diye uyarıyorlar. Biz de sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

“DENİZ HİÇ KİMSENİN VE HEPİMİZİN”

Fındıklı Kent Konseyi Başkanı Özlem Şendeniz ise “Karadeniz, ölmekte olan denizlerden biri olarak listeleniyor. Suyu zaten Akdeniz’den girdiği için 800 ile 1000 yıl arasında yenilenebiliyor. Kafes balıkçılığıyla beraber Karadeniz’in yükü iyice artacak. Biz kıyıdan bakıyoruz ancak denizden bakınca işler pek de yolunda gitmiyor. O yüzden Karadeniz’in hakkını savunmak için buradayız çünkü deniz hiç kimsenin ve hepimizin” dedi.

“ BALIKÇIİFTLİĞİ PROJE BAŞVURUSU YOK”

Öte yandan Rize Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Fındıklı ilçesi Yeniköy’de, Karadeniz’de kafes balıkçılığı yapılmasına dair proje başvurusu olmadığını söyledi. Yetkililer, denizlerde kafes balıkçılığı projelerine ilgili tüm bakanlıkların bağlı kuruluşlarının titiz değerlendirmeleri sonucu gerekli koşulların oluşturulması halinde izin verildiğini belirtti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.