Gürcistan’ın eski başbakanı Saakaşvili’ye savaşta olan ülkenin başkanı sahip çıktı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Gürcistan’ın eski başbakanı Saakaşvili’ye savaşta olan ülkenin başkanı sahip çıktı

Bu haber 05 Temmuz 2023 - 9:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gürcistan’ın eski başbakanı Saakaşvili’ye savaşta olan ülkenin başkanı sahip çıktı

Eski devlet başkanının son hali ortaya çıktı: Zelenski devreye girdi
Gürcistan’ın eski başbakanı olan ve Ukrayna pasaportu taşıyan Mihail Saakaşvili’nin hapishanedeki sağlıksız görüntüleri Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi kızdırdı. Gürcistan’ın Kiev Büyükelçisi’ne ülkesine dönmesi için 48 saat süre verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Gürcistan’ın Kiev’deki büyükelçisinin 48 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi. Başkanlık resmi Telegram hesabından, Zelenskiy’nin Dışişleri Bakanlığı’na bu yönde talimat verdiği duyuruldu.

Ukraynalı liderin bu sert tavrının nedeni, Gürcistan’ın eski başbakanı olan, Ukrayna pasaportu taşıyan Mihail Saakaşvili’nin hapishanede kötüleşen durumu.

Saakaşvili’nin dünkü duruşmadaki görüntüsü (solda) ve 2021’deki ilk duruşmasında çekilen görüntü (sağda) (Reuters)

Zelenskiy, Kiev’in defalarca Saakaşvili’nin tedavi için Ukrayna’ya nakledilmesi çağrısında bulunduğunu, olumlu cevap almadığını, şimdi Gürcistan büyükelçisinden bu konuyu istişare etmek için ülkeden ayrılmasının isteneceğini kaydetti.

Ukrayna pasaportu aldığı için 2015 yılında Gürcistan vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili, Ekim 2021’de gizice girdiği Gürcistan’da gözaltına alınmıştı. Bu gelişme, Saakaşvili yerel seçimlerin arifesinde ülkeye geldikten sonra olmuştu. Saakaşvili hakkında Gürcistan’da görevi kötüye kullanmak, eski bir milletvekilini dövmek ve kamu fonlarını zimmete geçirmek ile yasadışı yollarla sınır geçişi de dahil olmak üzere birçok ceza davası açıldı.

55 yaşındaki Saakaşvili, birkaç kez açlık grevine başlamış, durumu ağırlaşmaya başladığı için hastaneye kaldırılmıştı. Şubat ayında Tiflis’teki bir mahkeme, Saakaşvili’nin sağlık gerekçesiyle serbest bırakılması talebibi reddetti ve Mayıs ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi  yabancı bir klinikte tedavi için cezasının ertelenmesi talebini reddetti .

Son görüntülerde Saakaşvili’nin iyice zayıfladığı ve zorlukla tanındığı görülüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA