“HOPA İMAR PLANI RANT PLANIDIR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“HOPA İMAR PLANI RANT PLANIDIR”

Bu haber 11 Eylül 2021 - 11:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“HOPA İMAR PLANI RANT PLANIDIR”

“HOPA İMAR PLANI RANT PLANIDIR YENİDEN ELE ALINMALIDIR

Gençağa Karafazlı- Hopa

Artvin, Hopa belediyesi tarafından hazırlanan 700 vatandaşın itiraz ettiği ancak belediye meclisinde onaylanan Hopa ilçesi yeniden ilave revize planın iptali için hukuksal mücadele başlatan Hopa halk inisiyatifi belediyenin yeni imar planından vaz geçmesini istedi Hopa ‘lı vatandaşları planın iptali için belediye ye dilekçe vermeye çağırdı.

“İMAR PLANA RANT PLANIDIR”

Planın haksız, hukuksuz, özel ihtiyaçlara dönük olarak hazırlandığını iddia eden Hopa halk inisiyatifi konuyla ilgili yaptığı çağrıda;

“Belediye meclisinde İlave ve revize imar planına itiraz ve yeniden revizesi hakkında İmar planı yapmaktaki amaç, şehrimiz için 99 imar planında yaşanan eksikliklerin giderilmesi ve ileriye dönük tespit edilen ihtiyaçlara göre programın düzenlenmesidir.

Belediye başkanlığınca imar komisyonu bünyesinde hazırlanıp, belediye meclisine onaylatılan imar planı sorgulandığında, şehrin ihtiyaçlarına göre düzenlenmediği, haksız, hukuksuz, özel ihtiyaçlara ranta dönük olarak hazırlandığı ve yasal planlama tekniklerine aykırılık içerdiği anlaşılmaktadır.

Hopa belediye başkanlığı, imar komisyonu bünyesinde hazırlanan ve Hopa belediye meclisince oy çoğunluğu ile kabul edilen, imar planı; 1. Devlet su işleri (DSİ)nin 2020 yılı kurum görüşüne göre, ıslahı yapılmış ve/veya yapılacak dere güzergahlarında geometrik düzenlemelere ve arazi kullanım kararlarına uyulmamıştır.”

“DERELERİN ÜZERİ KAPATILAMAZ”

Yasa gereği derelerin üzerinin kapatılmaması gerektiği belirtilen açıklamada;

“Orman ve su işleri bakanlığı DSİ genel müdürlüğü çoruh projeleri 26. bölge müdürlüğü görüşünde de belirtildiği gibi İmar planı üzerinde planlanan ve mevcut dere yataklarının üzerlerinin kapatıldığı görülmüştür. 3 Mayıs 2019 tarihli resmî gazetede “Taşkın ve Rüsubat kontrolü yönetmeliği” adı ile yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi dördüncü bölüm 17. madde 2. fıkrasında “Derelerin üzeri zaruri hallere münhasır olmak üzere DSİ genel müdürlüğünün izni alındıktan sonra gerçekleştirilecek işlemler hariç kapatılamaz deniliyor. Buna rağmen, Ortahopa’da, kuledibi merkez noktalarda derelerin üstü kapatılmış, güzergahları plan üzerinde değiştirilmiştir.

Özellikle kuru dere güzergahlarındaki geometrik düzenlemelerinden kaynaklı yerleşim dokusunun sağlıklı ve düzenli yapılaşmanın sağlanabilmesine yönelik düzeltmeler yapılmamıştır. – Yerleşik alan içerisindeki imar uygulaması görmemiş boş alanlara yoğun nüfus atamaları yapılarak, geçmişten gelen sorunlar giderilmemiş, bu sorunlar dikkate alınmamıştır. Bu durum, imar planının hukukiliğini tartışmalı hale getirmiştir.

“İMAR PLANI YENİDEN ELE ALINMALI”

Bölgede yapılan toplam inşaat alanı artışları plan değişikliği mantığı ile düzenlenmiş bir yöntemi ortaya koyduğu vurgulanan açıklamada;

“İmar planı bütünü ele alındığında planında var olan Otogar ve sebze meyve hali alanı, imar planıyla kaldırılmış, yeni hiçbir öneri ve çözüm getirmeyen bir plan düzenlemesiyle bu alanlar kişiye özel, yüksek emsal verilerek imara açılmıştır. Tüm bu ve benzeri durumlardan dolayı Hopa revizyon-ilave imar planı, halkın ve şehrin sorunlarına çözüm getirmemektedir. Düzenlenen ve meclis oy çoğunluğu ile onaylanan söz konusu imar planı, sorunları derinleştirmekte, çözüm yollarını daraltmakta ve giderek tıkamaktadır. Bu plan bir rant planı olduğu gerçeğini tüm Hopa halkı bilmektedir.

Bu nedenlerle, imar planına itirazlarımızı bildiriyor, açıklamalarımız doğrultusunda imar planının yeniden ele alınarak, revize edilmesini talep ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA