İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ “TAPULU ARAZİLERİMİZ GASP EDİLDİ HESABINI SORACAĞIZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ “TAPULU ARAZİLERİMİZ GASP EDİLDİ HESABINI SORACAĞIZ”

Bu haber 06 Aralık 2021 - 12:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ “TAPULU ARAZİLERİMİZ GASP EDİLDİ HESABINI SORACAĞIZ”

İkizdere direniş alanına ‘Acele kamulaştırma’ adı altında yıkım başladı

İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ “TAPULU ARAZİLERİMİZ GASP EDİLDİ”

Rize-Rize İkizdere’de bulunan Eşkencidere Vadisi’nde iktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in İyidere lojistik liman inşaatına taş temini için yapmak istediği taşocağına karşı İkizdereli vatandaşların direnişi devam ediyor.
İkizdereli vatandaşların doğanın talanına yönelik projelere karşı çadır kurup 229 günden beri sürdürdüğü nöbet direnişine karşı saldırılara bir yenisi eklendi.
İkizdereli vatandaşların özel arazisi içerisinde bulunan ve kullanılmayan fabrikanın, çay bahçelerinin içerisindeki alan Cumhurbaşkanlığının geçen aylarda aldığı acele kamulaştırma kararı gerekçesiyle bugün yıkılıyor.
Direnişçilerden ve arazinin sahiplerinden olan Kemal Baş, ağustos ayında böyle bir çalışmanın başlatıldığı haberlerini aldıklarını ancak kendilerine yıkımla ilgili herhangi bir tebligatın yapılmadığını söyledi.
“CUMHUR BAŞKANI BU ALANDA PROTESTO EDİLDİ”
Kemal Baş , daha öncede konuyla ilgili açıklamalar yaptığını geçen ay, Jandarmanın arayıp yıkım yapılacağını söylediklerini , özel mülklerindeki çay bahçelerinin ve direniş çadırının içinde olduğu alanın yıkılacağını, bunun ise İkizdere direnişi için çadır burada olduğu ve cumhurbaşkanı Erdoğan İkizdere ziyaretinde bu alanda toplanan direnişçiler tarafında protesto edildiğini hatırlatan Baş ; “ Cengiz inşaatın katliam yaptığı Eskencidere vadisinin girişi bizim direniş çadırı kurduğumuz alanın hemen yanı başında. Burada toplandığımız için rahatsız oluyorlar.” Dedi.


“MAHKEME KARARI AÇIKLANMADAN FİRMMA NİHAYİ KARARINI VERDİ”
Eşkencede direniş alanının yeri olan fabrika pazartesi kesin olarak yıkılıp, taş ocağı alanına dahil edileceğini söyleyen direnişçi kadınlardan Nurdan Baş, “Şu an fabrikanın içi mülk sahipleri tarafından boşaltılıyor. İcra memurları direniş alanındaki eski fabrikayı boşaltmak için mülk sahiplerine tebligat gönderilmemesine rağmen jandarma eşliğinde alana giriş yaptılar. Anlaşılan o ki, ÇED raporunun uygun olmadığı resmi olarak karara bağlanmış olsa da mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı beklenmeden devam eden çalışmalar, firma tarafından nihai sonuca bağlanmış” ifadelerini kullandı.
AV OKUMUŞOĞLU “HER ŞEY YASAL”
İkizdereli direnişçilerin dava avukatı Av. Yakup Okumuş, icradan hak sahiplerine tahliye ve boşaltma yazısı tebliğ edilmiş olması gerektiğini söylediklerini, İcra müdürlüğü ile görüştüklerini kaydederek; “Herkese tebligat yapılmış. Evde olmayanlar, bulunmayanlar için netmiş. Vatandaşın “adresinde kayıtlı olduğu yer muhtarlığına tebligatlarınız bırakılmış. Bizzat kendilerine tebligat yapılan da çokmuş” denildi. Şu anda yapılan işlemleri yasaya uygundur” dedi…
Mustafa Albayrak, adlı direnişçi vatandaş, ÇED raporu mahkeme kararları tamamen formalite olduğunu sonuç olarak Cengiz inşaat ne derse o oluyor.
“ARAZİLERİMİZ ZOR KULLANILARAK GASP EDİLMİŞTİR”
Acil kamulaştırma yaptıkları yere çökmedir bunun adı. Gasp, bir malı sahibinin elinden zor kullanarak almadır diyen arazi sahiplerinden Güngör Baş, Yerlerimizin gasp edilmiştir. Çok aşağı kıymetlerle değerlendirme yapılmıştır. Biz Eskenceliler malımıza değer biçmiyoruz çünkü değeri bizim için ölçülemez. Cengiz efendinin cebinden para çıkmasın hem de hiç çıkmasın diye mahkemelerde yardımcı olmuşlar. Cengiz kazansın diye devletin tüm kurumları ellerinden geleni yapmış.” İfadelerini kullandı.
“HUKUKSULUĞA İMZA ATANLARI DAVA EDECEĞİZ””
“Yıkmaya geleceklermiş. Gelsinler. Yıksınlar. Yıkabilirler çünkü kolluk kuvvetleri Cengiz’in arkasında” diyen Güngör Baş; “Ama hiç kimse bir şeyi unutmasın. Yapacakları her şey hukuksuzdur.” Dedi
Baş, Bugün hukuk arkalarında olabilir, İktidar değiştiğinde hukuk haklı olanın yanında olacağına inandıklarını bu hukuksuzluğun altında imzası olanların yarın sorumlu olacağını ve haklarında dava açacaklarını söyleyerek; “Kanunsuz iş yapanlar, Teksas kanunlarını uygulayanlar Cengiz ve aveneleri sizlerde sorumlusunuz. Proje sorumluları, şantiye sorumluları, tüm çalışanlar hepinizde sorumlu tutulacaksınız. Unutulmasın, Sabahın bir sahibi var.” Şeklinde yaşananlara tepkisini dile getirdi.
İkizdere direnişçilerinden Ali tozkoparan, Devletin her yeri acele kamulaştırma ile satma veya el koyma hakkı olduğunu ancak “bu hak vicdana, insanlığa sığıyor mu ona bakmak gerek” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA