Kemalpaşa halkı Ağaç katliamının peşini bırakmıyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Kemalpaşa halkı Ağaç katliamının peşini bırakmıyor

Bu haber 22 Ağustos 2023 - 19:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kemalpaşa halkı Ağaç katliamının peşini bırakmıyor

 ARTVİN, KEMALPAŞA’DA YURTTAŞLAR ORMANLARINDAN AĞAÇ KESİLMESİNE KARŞI BAŞLATTIĞI MÜCADELE DEVAM EDİYOR.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde Sultan Selim Dağı, Cefuka Dağı ve Gümüşdere Köyü ormanlarının kontrolsüz kesilmesine karşı çıkan Kemalpaşa halkı ormanları katledenlerin peşini bırakmıyor.

Geçen hafta Kemalpaşa meydanında toplanan yurttaşlar AKP iktidarının ülkenin dört bir yanında, acımasız bir biçimde doğa tahribatı ve ağaç katliamına devam ettiğini şimdi ise Artvin il ve ilçelerinde ormanlarında ağaçların kesildiğini bunu ise Yandaşlarına (Şirketlere) rant sağlamak için yaptığını öne sürerek protesto yürüyüşü gerçekleştirmişti. Yurttaşlar gerçekleştirildikleri protesto eyleminde yetkilileri seslenerek ormanların katledilmesini bir an önce durdurulmasını istemiş ağaç kesimi devam ederse fiili eylemlerle bu çalışmalar müdahale edeceklerini açıklamıştı.

“AĞAÇLARI TAŞİYAN KAMYONLARIN PEŞİNE DÜŞTÜLER”

Kemalpaşa’lı Şenol Yılmaz, Nizamettin Yılmaz adlı yurttaş bugün Kemalpaşa Sultan Selim Dağı, Cefuka Dağı ve Gümüşdere Köyü ormanlarından kesilen ağaçların kamyonlarla Kemalpaşa ilçesinden götürüleceğinin haberini alır almaz hemen harekete geçerek kamyonların geçişini engellemeye çalıştı. Araçların arkasından kovalayan yurttaşlar bir yandan o anları video kaydını yaptığı görüldü. Çevredeki yurttaşların araçlar geçerken yaşananlara gösterdikleri tepkilerin sesleri kameralara yansıdı.

Şenol ve Nizamettin Yılmaz; “Köprücü köyünde orman katliamı hala devam ediyor bu katliamı durdurmak bizim boynumuzun borcudur geleceğimize sahip çıkmak doğamıza sahip çıkmak bizim vatanı borcumuzdur. Artvin başta olmak üzere tüm ilçeleri Tema Vakfı tarafından yayınlanan Artvin İli Maden haritasında da görüleceği gibi yer altı kaynaklarının çetelere peşkeş çekilmesi için bu katliamı yapıyorlar % 48 oranında maden ruhsatlandırılmış durumda.

“KEMALPAŞA’NIN BÜTÜN ORMANLARI YOK EDİLECEK”

Bilim dışı vahşice yapılan bu doğa saldırısı ağaç kesimi mevcut iklim krizini daha da derinleştiriyor. Bu durum sularımızın azalmasına toprak erozyonuna aldığımız nefese, oksijen azalmasına sebebiyet verecektir. Nihayetinde gelecek kuşaklara çocuklarımıza, torunlarımızın yaşamı, zehir edilecek çocuklarımızın, torunlarımızın bizden şikayetçi olmasını istemiyorsak acilen müdahalede bulunmamız gerekir. Yıllardır Sultan Selim Dağının eteğinden Gümüşdere Köyü ormanından başlayarak süregelen orman kıyımı ( Ağaç Kesimi) yaygınlaştırılarak Kemalpaşa İlçesi’ nin bütün köylerine sarkıtılmıştır. Sırasıyla şimdi Köprücü Köyü Cefuka ormanında yeni yollar açılarak ağaç katliamına başlanmıştır. Bir süredir başlanmış bulunan bu katliamlara karşı duramazsak mevcut uygulamayı iptal ettiremezsek yaşam alanımız olan köylerimizi kaybedebiliriz. İlkim krizi ile derinleşecek olan değişiklikler yaşam kaynağımız çayın bile yetişmez hale gelmesine sebebiyet verecektir. Buralar çölleştiği zaman Dünyamız da yaşanacak yer kalmış olacak mı acaba? Onun için elimizi çabuk tutmamız gerekir diye düşünüyorum. Beş yüz yılı aşkın bir süredir   yaşadığımız ve koruduğumuz köyümüzün ormanına böyle hoyratça saldırılmasına ağaçlarının kesimine sessiz kalıp seyirci mi kalacağız. Asla hayır. Gerekli mücadele biçimlerimizle göstermemiz gerekir.

“ÇOCUKLARIMIZ VE TORUNLARIMIZ İÇİN DİRENECEĞİZ”

Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz yürüyüşte yetkililere seslendik bir kez daha sesleniyoruz. Eğer uyarılarımız, isteklerimiz dikkate alınmaz ise; Fiili meşru mücadelelere başlarız. Bizler köyümüzü, ormanlarımızı, yaban hayatı, suyumuzu, toprağımızı, gelecek kuşaklarımız olacak çocuk ve torunlarımız için savunmak direnmek zorundayız. Beş yüz yıllık yurdumuzu korumak kollamak ve savunmak zorundayız.  Buralar bizim geleceğimizdir. Asla kimseye vermeyiz, kimseye de yedirmeyiz. Bu böyle bilinsin. Sabrımız taşırtılmasın. Sınanmasın. Herkes aklını başına alsın. O kadar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA