“MADEN ŞİRKETİNİN GÖZ DİKTİĞİ TOPRAK VE BAHÇELERİMİZ BİZDE NAMUSTUR”(Video Haber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“MADEN ŞİRKETİNİN GÖZ DİKTİĞİ TOPRAK VE BAHÇELERİMİZ BİZDE NAMUSTUR”(Video Haber)

Bu haber 17 Temmuz 2023 - 14:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“MADEN ŞİRKETİNİN GÖZ DİKTİĞİ TOPRAK VE BAHÇELERİMİZ BİZDE NAMUSTUR”(Video Haber)

ORDU’NUN ULUBEY İLÇESİNDE TARIM VE ORMAN ALANINDA AÇILMAK İSTENEN BENTONİT MADENİNE HAYIR HALK, ÇED İPTAL DAVASI AÇTI

ORDU-COŞKUN ÖZBUCAK 

Ordu Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında açılmak istenen bentonit madenine hayır diyen yöre halkı Ordu Çevre Derneği ile madene karşı ÇED iptal davası açtı. ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Bentonit madenine karşı olduğumuz için dava açmıyoruz. Dava açma nedenimiz maden sahasının yaşam alanlarının içinde olmasındadır. Tarım alanlarının yok olmasına, bizlere yaşam hakkı tanımaması nedeniyle dava açıyoruz. Maden sahası özel mülkiyet, tarım ve orman alanlarının üçte birini kapsamaktadır” dedi.

Ordu’nun Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında açılmak istenen bentonit madenine hayır diyen yöre halkı Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) ile madene karşı ÇED iptal davası açtı. Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi davanın avukatı Haluk Türkmen, Ulubey ilçesinde bentonit madeni işletmeciliğine tepki gösteren 60’a yakın yurttaşla birlikte bugün Ordu idare Mahkemesine ÇED iptal davası açtı. ÇED iptal davasının ardından Adliye önünde toplanan yurttaşlar basın açıklaması yaptı.

“ŞEHRİMİZ BENTONİT MADEN ŞİRKETLERİNİN İŞGALİNE MARUZ KALDI”

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemiz her geçen gün maden şirketlerine parsel parsel satılarak talan edilmekte. Ordu’nun yüzde 72’si maden ruhsat alanı ilan edildi. Adeta Ordu halkının yaşama alanları yok edilmekte. Şehrimiz taş ocakları, HES, RES, altın, kurşun, bakır, çinko madenleri, bentonit maden şirketlerinin işgaline maruz kalmıştır. Ordu’nun geçim kaynağı olan fındık yok oluyor. Fındık bahçeleri yok edilip maden sahaları açılmakta. Ordu halkı maden şirketlerinin insafına bırakıldı. Daha üç gün önce Perşembe ilçemizin Soğukpınar mahallesinde altın, gümüş, bakır, kurşun madeni sahası için ÇED süreci başlatıldı. Görülüyor ki her gün maden şirketlerine şehrimizi parsel parsel satılmasına devam ediliyor. Bugün burada açıklama yapıyoruz. Nedeni; Ulubey ilçemizde Yeni Sayaca ve Çatalli mahallelerinde açılmak istenen bentonit madene karşı Ordu Çevre Derneği ve Ulubey halkıyla birlikte ÇED iptal davası açmış olmamızdır. Bentonit madenine karşı olduğumuz için dava açmıyoruz. Dava açma nedenimiz maden sahasının yaşam alanlarının içinde olmasındadır. Tarım alanlarının yok olmasına, bizlere yaşam hakkı tanımaması nedeniyle dava açıyoruz. Maden sahası özel mülkiyet, tarım ve orman alanlarının üçte birini kapsamaktadır. Erozyon etkisi yaratması, heyelanların olmasına neden olacağından, tozlanma nedeniyle de birçok hastalığa yakalanacağız. Sağlıklı bir ortamda yaşamayacağız.

Son olarak Yenisayaca‘dan, Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz da, “Maden sahası içindeki Yenisayaca’da yaşıyorum. Bir yurttaş olarak mahallemize sahip çıkacağız. Bölgemiz fındık bahçesi ve ormanlık alan. Maden işletmeciliği zarar verecek. Hem hukuksal hem de fiili mücadelemizi vereceğiz. Mahallemizde siyasi farklılıklara rağmen birlikteliğimizi sürdüreceğiz ve kazanacağız. Bu saldırı kapitalist sistemin bir sonucu olduğunu da vurgulamak gerekir”dedi.

“MADEN ŞİRKETİNİN GÖZ DİKTİĞİ TOPRAK VE BAHÇELERİMİZ BİZDE NAMUSTUR”

Resul Ses adlı vatandaş ise şunları söyledi:

“Yeni Sayaca köylüleri ve sakinleri olarak burada tek yürek olarak toplandık. Köyümüzde sahip olduğumuz fındık bahçeleri tarlaları hatta maden şirketlerinin göz diktiği ormanlarımız bile dedelerimizden miras. Bizde toprak, bahçeler namustur gelecek nesillere korunarak devredilecek kutsal emanetlerdir. Görüyoruz ki müjde bulduk denilen maden; bizim topraklarımızın kendisi. Bu coğrafyanın yaşam alanlarımızın dokusu bozulmadan yüzlerce metre derinlikten petrol doğal gaz çıkarmaya benzemiyor bu madenler. Yakın zamanda yaşadığımız sel felaketinin tahribatları çoğu yerde telafi edilemeyecek durumda. Habitat diyoruz, doğal hayat diyoruz, iklim ve bitki örtüsü yüz yıllardır barışık canlı bir doku olmuş dokunmaya gelmez. En basit bir yol çalışması bile karıştırdıkça önü alınamaz erozyonlara, heyelanlara, toprak kaymalarına sebep olabilirken sözde bu madencilik kimi yerde  yer yüzeyinin  yüz metre altında kadar ilerleyecek milyonlarca  metreküp  toprağın kaldırılarak sözde üzeri kapatılıp doğaya ve sahiplerine iadesinden bahsediliyor. İnanılır gibi değil. Yapılan tahribat sözde kazı alanıyla bile sınırlı kalmayacağını hepimiz biliyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA