Rize’nin Entelektüel imamı halka bedava kitap dağıtacak - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize’nin Entelektüel imamı halka bedava kitap dağıtacak

Bu haber 28 Şubat 2021 - 16:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize’nin Entelektüel imamı halka bedava kitap dağıtacak

Gençağa KARAFAZLI –

Rize’de yaptığı kültürel çalışmalar nedeniyle ismi Entelektüel İmam’a çıkan İmam Recep Koyuncu, 2 Mart Rize’nin Kurtuluş Gününde Bin Adet Kitabı yurttaşlara ücretsiz dağıtacak.

Özellikle Rize’nin yerel kültürüne yönelik çok yönlü çalışmalar yapan bu nedenle entelektüel imam olarak anılan Rize İhtisas Kütüphanesi Sahibi tarihçi ve araştırmacı Yazar İmam Recep Koyuncu Rize’nin kurtuluş günü olan 2 Mart günü Atatürk meydanında bin adet ücretsiz kitap Rizeli yurttaşlara dağıtacağını açıkladı.

İmam Koyuncu, bugüne kadar askıda kitap kampanyası ile de (10 kez) Rize’de binlerce kitabı ücretsiz yurttaşlara dağıtan isim olarak biliniyor.

Rize ve ilçelerinde bulunan mezar taşları yazılarını tespit ederek tarihi araştırmalar yapan imam Recep Koyuncu daha sonraki yıllarda Rize ve ilçelerinde birçok kurumda ve yerde çürümeye terk edilmiş başta yöresel kitapları toplamaya başlayarak Rize tarihinin yok olmasına karşı yoğun bir çalışma sürdürdü.

Uzunca bir yıldan beri kültürel alanda çalışmalar sürdüren İmam Koyuncu Rize tarihinde Osmanlı döneminden beri yer alan ve bugüne kadar yayınlanan yerel gazete ve dergileri de arşivine toplamayı başarmış bir isim.

Kendisine destek veren bazı yurttaşların katkılarıyla çalışmalarına devam eden Koyuncu çalışmalarını 2006 yılında kurduğu Çınar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği adı altında sürdürüyor.

“RİZE’NİN GERÇEK TARİHİNİ KARANLIK BEYİNLERE BIRAKMAYACAĞIM”

Amacının sadece Rize’ye hizmet etmek olduğunu bir tarihin yok edilmesine gönlünün razı olmadığını bu çalışmaları yaparken çok ciddi sıkıntılarla karşılaştığını devlet bürokrasisinin meseleye çok ciddi anlamda bir katkı sunmadığından yakınan Entelektüel imam Recep Koyuncu, Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) rektörlüğünün kendisinin çalışmalarına yönelik destek yerine köstek olduğunu ve RTEÜ Rektörlüğü giriş kapısında astığı üniversiteye girişleri sakıncalı isimler arasında kendi isminin de yer aldığını belirterek, tüm bu engellemelere rağmen Rize’nin gerçek tarihini karanlık beyinlere bırakmayacağını bu nedenle çalışmalarına devam edeceğini belirterek, Rize’nin kurtuluş günü olan 2 Mart 2021 tarihinde Rize Merkez Atatürk meydanında 1000 adet kitabı Salarha Belediye Başkanı Hasan Kara’nında katkılarıyla bedava Rize halkına dağıtacaklarını açıkladı.

Entelektüel imam olarak biline Recep Koyuncu görevli olduğu camide diyanet işleri tarafından hakkında yer yer soruşturma açılan imam olarak da biliniyor.

İmam Recep Koyuncu son çalışmasında istiklal mahkemesinde Güneysu ilçesinde ,şapka takmayan, askere gitmeyi ve vergi vermeyi red eden ,Cumhuriyete karşı ayaklandığı ve idam edilen bazı isimlerle ilgili dönemin mahkeme arşivlerine ulaşmış bu arşivde yer alan bilgileri ise kamuoyu ,ile paylaşmıştı.

Bu isimler arasında cumhur başkanı Erdoğan’ın akrabalarının da olduğu iddia edilmişti.

İmam Koyuncu ayrıca RTEÜ Rektörlüğü tarafından üniversiteye girişinin yasaklanması karşısında ; “Biz bu şehri sosyal mecralarda ticari kazanç ve şan, şöhret aracı olarak hiçbir zaman sevmedik. Kurum ve kuruluşların yanında kişilerin nefsini okşayarak menfa atlanmak amacını da gütmedik. Kimsenin pohpohlamasına araç da kılmadık. Tek başımıza, etrafımızdaki üç beş dostumuzun desteğiyle mükemmel bir arşiv oluşturduk. Çalışmalarımız yine devam edecektir.” açıklaması yapmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA