RTEÜ Rektörü Yılmaz: “20 DEĞİL 11 KİŞİ GİTTİ 40’A YAKIN KİŞİ GELDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

RTEÜ Rektörü Yılmaz: “20 DEĞİL 11 KİŞİ GİTTİ 40’A YAKIN KİŞİ GELDİ”

Bu haber 03 Mart 2023 - 13:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.
RTEÜ Rektörü Yılmaz: “20 DEĞİL 11 KİŞİ GİTTİ 40’A YAKIN KİŞİ GELDİ”

RTEÜ Rektörü Yılmaz hakkında ki asılsız iddialara cevap verdi ”Elimden gelenin en iyisini yapmaya kendimi adadım.Ortaya ne çıkar onu bilmiyorum”

Kuzeyteve.com- Özel haber

RTEÜ’nün Trabzonlu önceki rektörü Hüseyin Karaman ile iyi ilişkiler içerisinde olduğu bilinen ÇAY TV’nin Rizeli yeni rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz aleyhine kamuoyunda olumsuz algı oluşturmak istemesine Rize kamuoyundan büyük tepki geldi.

“RTEÜ YENİ REKTÖRÜ YILMAZ BEKLENTİLERE CEVAP VEREMEDİ”

Çay TV televizyonun geçtiğimiz ay sosyal medya haber potalından RTEÜ kampüsünün fotoğrafını koyarak şu haberi yayınladı.

“Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi güç kaybetmeye devam ediyor. Yeni Rektör Yusuf Yılmaz’ın gelmesiyle beklentiler artarken20 ye yakın akademisyen üniversiteden ayrıldı.

8 Eylül 2022 rektör olarak atanan Prof. Dr Yusuf Yılmaz ‘ın Recep Tayyip Erdoğan üniversitesinde beklentiler artarken eski rektör Hüseyin Karaman döneminde kadroların eksilmesi yeni dönemde de devam ediyor.”

“STK MESLEK ODALARI VE YURTTAŞLARDAN ÇAY TV YE TEPKİ”

Çay TV televizyonunun bu haberi kamuoyunda büyük yankı buldu. Birçok Rize’li yurttaş ve STK temsilcisi yanı sıra bazı meslek örgütleri ile siyasi parti temsilcileri,  RTEÜ’ye rektör olarak atanan Rize’li Yusuf Yılmaz hakkında asılsız haber yapan ve Yılmaz’ın rektör olarak atanmasıyla 20 kişinin RTEÜ’den ayrıldığını Yılmaz’ın beklentilere cevap veremediğini yazan ÇAY TV’nin asılsız iddiaları karısında kuzeyteve sorumlularını arayarak neler olduğunu öğrenmek istedi.

“KUZEYTEVE REKTÖR YILMAZ İLE GÖRÜŞTÜ”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından kuzeyteve haber sorumluları RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın kapısı çaldı. Rektör Yılmaz konuyla ilgili muhabirlerin sorusuna, işini yaptığını kendisinin tek başına değil Rize halkıyla beraber daha güzel hizmetler sunacağına inandığını ifade ederek “ beklentilerie cevap veremediğiniz yönünde eleştiri var” sorusuna Yılmaz şu cevapları verdi:

“TEK BAŞIMA DEĞİL BU EKİP İŞİDİR OLUMSUZLUKLARA DEĞİL OLUMLU BAKARSAK KAZANIRIZ”

“Ben istersem dünyanın en iyisi olayım, tek başıma başarılı olamam burada. Bu bir ekip işidir, herkes benzer ölçüde taşın altına elini sokacak. Yani bir şeyi şu karşılığında yapıyorum zihniyetinde olursak orada başarı olmaz. Burada tüm personel; temizlik görevlisi, hasta bakıcısı, hemşiresi, teknisyeni, hekimi var bu tam bir ekip işi. Hocası ve hatta öğrencisi de öyle. Biz bu ekip ruhuyla hareket edersek, olumsuzluklara odaklanmayalım. Bundan sonra biz olumlu olarak ne katabiliriz diye düşünelim bunu yapalım. O daha az çalışıyor diye rahatsız olmak değil, ona daha fazla çalışmayı ben daha çok çalışarak sevk ederim. Beni gözlemleyerek o yapsın, ona söylemle değil. Doğruyu görsün, çalışandan rahatsızlık duysun kendini düzeltmeye gayret etsin.

“HEKİMLERİMİZ VİCDANLI İNSANLARDIR”

Hiç kimseye zorla bir şey yaptırtamazsın. Ben ne kadar yol göstersem de kişi inanmıyorsa veya niyeti o değilse ne yaparsanız yapın başarı gelmez kimseyi de burada tutamazsınız. Hekimlik gönüllülük işi. Hekimlerimizin çok büyük bir çoğunluğu iyi bir vicdana sahip. Şunu diyebilirsin, minimumla yetineyim, konforumu bozmayayım diyelim ki bir birim işin yapılması zorunlu o bir birimle yetineyim dersen o zaman problem o. Elimden gelenin maksimumunu yapayım; burada hasta bakayım, orada öğrencimle ilgileneyim, akşam eve geçtiğimde ise bilgisayarın başında makalemi yazmakla uğraşayım, bu kendini adanmışlıkla alakalı.” Dedi

“BU RİZE’DE ÖLÜM NİYE OLUYOR DİYE SORMAYA BENZER BU DOĞAL BİR SÜREÇTİR”

RTEÜ Rektörü akademisyenler ayrılıyor iddialarına rektör Yılmaz;“ Bu gidiş Rize’ de mi farklı algılanıyor her yerde gidiş olur. Bu doğal bir süreçtir. Bu Rize’de ölüm niye oluyor diye sormaya benzer, çünkü doğal bir süreç. Gider ve gelir. Giden olacaktır, kimin kararıdır bilemezsin. Bunu sadece bireysel bir karar olarak görmeyin bunun ailesi var, başka sorunu var nedenini bilemezsin. Onu da sana açıklamak zorunda değil. Biz ne yapmaya çalışıyoruz, yeter ki ne anlamda araştırma yapmak istiyorsun, vaktin mi yok? Araştırmaya vakit herkesin var. Veya şuna ihtiyacın var bunu herhangi bir üniversitenin yaptığından daha fazlasını biz sağlarız burada. Ben onun kolaylığını yaparım.

Dörtten gece yatana kadar yedi saat var. Benim akademik hayatımın çoğu o mesaileri kullanarak oldu. Yoksa rutin bir şey değil, ekstra çalışırsan ekstra getirisi olur. Üniversiteye katkın olacaksa rutinin dışına çıkman gerek. Sadece hasta bakacaksan o zaman üniversitede olmanın bir anlamı yok. Sadece ameliyat yapacaksan yine üniversitede olmanın bir anlamı yok. Sağlık Bakanlığında devlet hastanesinde olabilirsin. Ama ben öğretim üyesiysem; eğitimim de olacak, hasta bakımını da yapacağım, araştırma da yapıyor olmam lazım. Ama bunu şu beklenti olursa yaparım değil, kimse kimseyi zorla öğretim üyesi yapmadı zaten. Kimse bu bir zorunlu hizmet demedi ki. Bu bir gönüllülük, onu olabilmenin sınırları diyelim üç birim işi yerine getirmenle oluyor üçü yapıyor dördüncüyü yapmama eğiliminde olabiliyor. Böyle olmaması lazım. Bu sorun sadece bu üniversitenin sorunu değil ki. Sen git bir fabrikaya iki işçinin arasındaki farkı görüyorsun. Biri nasıl çalışıyor diğeri nasıl çalışıyor ama ikisi de aynı maaşı alıyor”.

“20 DEĞİL 11 KİŞİ GİTTİ 40’A YAKIN KİŞİ GELDİ”

Çay TV haberinde, “Rektör yılmaz geldi 20 akademisyen ayrıldı” bu doğru mu? Sorusuna Rektör Yusuf Yılmaz ; “Benim kimsenin haberine müdahale edecek şansım yok. Nasıl haber yapmak istiyorsa öyle haber yapıyor. Ben şunu söylüyorum bu bir doğal süreçtir, birileri gidecek diğerleri gelecek. Ama olayın doğrusunda giden kişi sayısından çok daha fazlası geldi zaten. Ama ben elimden gelenin en iyisini yapacağım. Ben başarılı olacağımın garantisini nasıl verebilirim? Ama ben sonuna kadar çabalayacağım ve bunun için çabalıyorum zaten. Ama nasıl haber yapmışlar onu kamuoyu değerlendirir zaten.

“BEN ELEŞTİRİLERE AÇIĞIM BELKİ BAŞKA BİR AMAÇLARI VAR BEN BİLEMEM BEN İŞİMİ YAPIYORUM”

Zaten giden akademisyen sayısı 20 değil. Şu ana kadar 11 kişi gitti yanılmıyorsam ama alınan 35’in üzerinde kişi var. Ama bu tarz şeylerde bir görüşün varsa bilgilerin ne olduğunu öğrenebilirsin ancak yapılabilir ben eleştiri olmasın demiyorum. Ama ben herkesin yaptığı habere bir mana verecek değilim. Belki başka bir amacı vardır bilemem. O beni ilgilendirmez ben yapacağım işime bakarım. Ben hata yapabilir miyim? Tabi ki yapabilirim, bende insanım sonuçta. Ama ben bu üniversite için elimden gelenin en iyisini yaparım. Ortaya ne çıkar onu bilmiyorum ama ben buna kendimi adamışım.”

Çay TV televizyonun geçen ay yaptığı “RTEÜ den 20 akademisyen ayrıldı, Rektör Yılmaz beklentilere cevap veremiyor” şeklinde ki haberin rektör Yusuf Yılmaz’ın yaptığı açıklamalar sonrası gerçeği yansıtmadığı topluma gerçekçi değil yanıltıcı bilgiler vererek haber etiğine aykırı yayıncılık yaptığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

“GERÇEĞE AYKIRI HABERLER YAYINLARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ”

Kuzeyteve haber olarak, Rize halkıyla beraber dayanışma içerisinde çalışmalar yürütme anlayışı içerisinde olan tüm kurum yöneticileriyle beraber ortak çalışmaya ve objektif yayıncılık anlayışı içerisinde haberler yapmaya devam edeceğiz. Toplumu yanıltıcı bilgilerle kurum amirlerine özel çıkarları için saldırmaya çalışan, küçük düşürücü anlayış içerisinde olan, gerçek dişi haberler yayınlayan bu ve benzeri yayın kuruluşlarına karşı mücadele etmeye de devam edeceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA