betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Rusya-Ukrayna Savaşında 7.1 milyon kişi evinden oldu

Rusya-Ukrayna Savaşı 42. günde de devam etti. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna’da savaş nedeniyle 7,1 milyon kişi mültecileşti Rusya-Ukrayna Savaşı 42. günde de durmadı. 6 Nisan’da da bazı kentlerde bombardıman..

Rusya-Ukrayna Savaşında 7.1 milyon kişi evinden oldu
Son Güncelleme: Whatsapp

Rusya-Ukrayna Savaşı 42. günde de devam etti. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna’da savaş nedeniyle 7,1 milyon kişi mültecileşti

Rusya-Ukrayna Savaşı 42. günde de durmadı. 6 Nisan’da da bazı kentlerde bombardıman ve çatışmalar devam etti.

Kiev yakınında olan Rus birliklerinin çekildiği Buça’da (Bucha) ve İrpin sokaklardaki insan cenazelerinin yarattığı kriz devam etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’yı Buça’daki ölümler üzerinden “histeri” yaratarak Moskova ve Kiev arasındaki müzakereleri baltalamaya çalışmakla suçladı.

Buça belediye başkanı açıklamaları

BBC’ye konuşan Buça Belediye Başkanı Anatoli Fedoruk, Rusya’nın Buça’yı (Bucha) sırasında 320 sivilin vurularak öldürüldüğünü söyledi. Fedoruk bu cinayetlerin bazılarına bizzat tanık olduğunu belirterek “Kiev tarafına gitmeye çalışan üç sivil aracı vahşice vurdular. Başka bir sefer de bir adam hamile eşini vurmamaları için yalvarıyordu fakat acımasızca vurup öldürdüler” dedi. Fedoruk Rus birliklerinin yerel siyasetçileri de yakalamaya çalıştığını söyledi. Rus ordusunun savaş suçu işlediği iddialarını reddeden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a seslenen Fedoruk “Buça’ya gel de cesetleri gördükten sonra ailelerinin, annelerinin, kocalarının, çocuklarının gözlerinin içine bak” dedi.

Çin: Son derece rahatsız edici

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınındaki Buça bölgesinde sivillerin öldürülmesine ilişkin dünya medyasına yansıyan haber ve görüntülerin “son derece rahatsız edici” olduğunu belirtti. Cang, silahlı çatışmalarda sivillere yönelik her türlü şiddetten kaçınılması gerektiğini vurgulayarak “Sivillere yönelik saldırılar kabul edilemez” dedi. Gerçeklerin ortaya çıkarılması için de Cang “Suçlamalar olgulara dayanmalı. Taraflar tablo bütünüyle açıklığa kavuşturulmadan temelsiz suçlamalarda bulunmamalı” diye konuştu.

Türkiye’den Buça ve İrpin açıklaması

Rojava ve İdlib gibi yerlerde operasyonlarına destek bulmak, Kürtlere yönelik hava saldırılarını sürdürmek, TSK’nın İdlib’den çıkarılmasını önlemek için Rusya’yı kızdıracak adımlardan sakınan Türkiye Dışişleri 6 Nisan günü Buça ve İrpin sokaklarında fotoğraf ve kameralara yansıyan görüntüler için yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Kiev yakınlarındaki Bucha ve İrpin dahil çeşitli bölgelerden basına yansıyan katliam görüntüleri dehşet verici ve insanlık adına üzücüdür. Ukrayna halkının acısını paylaşıyoruz. Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez. Konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi ve hesap vermelerinin sağlanması temel beklentimizdir. Türkiye, insanlık adına utanç verici bu tür sahnelerin son bulması ve bir an önce barışın sağlanması için çalışmaya devam edecektir.”

IOM: 7,1 milyon kişi evinden oldu

BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna’ya saldırı nedeniyle 7,1 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. IOM, bunun 16 Mart’ta yayınlanan ilk rapora kıyasla yüzde 10’luk bir artış anlamına geldiğini belirtti. IOM’nin raporuna göre evlerini terk etmek zorunda kalan hanelerin yarısından fazlası çocuklu ve yüzde 57’sinin yanında yaşlı bir aile mensubu var.

Savaş bölgelerinden tahliyeler

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, yayınladığı videoda, Ukrayna’da çatışmaların yaşandığı yerlerden sivillerin tahliye sürecini duyurdu. Tahliyelerin devam ettiğini belirten Vereşçuk, “3 bin 846 kişi tahliye edildi. Gün içinde 2 bin 216 kişi şahsi araçlarla Mariupol-Berdyansk insani yardım koridorları üzerinden Zaporijye’ye ulaştı. Bunların 1496’sı Mariupol kentinden geldi. 720 kişi de Polohi, Vasilivka, Berdyansk ve Melitopol şehirlerinden Zaporijye’ye ulaştı” dedi.

Kronik rahatsızlıklar

IOM verilerine göre evlerinden olan Ukraynalıların yüzde 30’luk bir kesimin de kronik rahatsızlığı bulunuyor. Evlerinden olanların gelirlerinde büyük bir azalma yaşanırken, evlerinden olan haneler son bir ayda hiçbir gelir elde etmediklerini açıkladı.

Tanklar gitti

1999’da NATO üyesi olan Çekya (Çek Cumhuriyeti) Ukrayna’ya doğrudan taarruz silahı gönderen ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu. Çekya Ukrayna’ya tank gönderen ilk NATO ülkesi oldu. Reuters ajansına konuşan üst düzey Çek yetkilileri, Sovyetler Birliği üretimi T-72 tankları ve BCP-1 piyade saldırı aracının Ukrayna’ya gönderildiğini söyledi. Tanklarla dolu bir trenin fotoğrafı daha önce Çekya yerel basınında yer almıştı. NATO ülkeleri resmi olarak tanksavar, uçaksavar gibi savunma silahları gönderdiğini açıklıyordu.

ABD’den 100 milyon dolarlık Javelin’e onay

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, “Biden yönetimi, Ukrayna’nın acil ihtiyacını karşılamak üzere daha önce sağlanan ve Ukraynalıların ülkelerini savunmak için etkili bir şekilde kullandığı Javelin zırh delici mühimmatının tedariki için 100 milyon dolara kadar ek bir güvenlik yardımına onay verdi” açıklaması yaptı. Kirby, bu 100 milyon dolar değerindeki Javelin füzelerinin Amerikan ordusunun envanterinden karşılanacağına dikkati çekti. Biden, 1 Nisan’da Ukrayna ordusuna 300 milyon dolarlık ek askeri yardım yapılmasına onay vermişti. Biden mart ayında da Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yardım paketine onay vermişti.

Türkiye elçiliği Kiev’e döndü

11 Mart’ta Ukrayna’nın Çernivtsi kentine taşınan Türkiye Büyükelçiliği 5 Nisan itibarıyla başkent Kiev’e geri döndüğünü duyurdu.

(YENİ YAŞAM GAZETESİ)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.