TÜM KÖY SEN“İKTDARIN FINDIK POLİTİKASI FINDIK ÜRETİCİSİNİ PERİŞAN ETTİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

TÜM KÖY SEN“İKTDARIN FINDIK POLİTİKASI FINDIK ÜRETİCİSİNİ PERİŞAN ETTİ”

Bu haber 14 Kasım 2021 - 16:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TÜM KÖY SEN“İKTDARIN FINDIK POLİTİKASI FINDIK ÜRETİCİSİNİ PERİŞAN ETTİ”

TÜM KÖY SEN, sendikası TBMM hazırlanan tarım bütçesinde üretici köylüye destek verilmediğini açıkladı.

“2022 BÜTÇESİ ÜRETİCİ KÖYLÜYÜ DESTEKLEMİYOR”

COŞKUN ÖZBUCAK

ORDU- Tüm Üreticiler Köylü Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra 2022 Bütçesi’nde üretici köylü yine göz ardı edildiğini belirterek, “Tarıma destek devede kulak. Üretici köylü yerine tarım ve gıda şirketleri gözetiliyor.” Dedi.

“FINDIK ÜRETİCİSİ DESTEKTEN MEMNUN DEĞİL”

TBMM görüşülen Tarımda destek konusuna değinen Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, tarım ürünlerinde farklı farklı destek sunumlarıyla rakam enflasyonu yaratıldığını açıklanan desteklerin üretici köylüyü memnun etmediğini öne sürdü.

“İKTDARIN FINDIK POLİTİKASI FINDIK ÜRETİCİSİNİ PERİŞAN ETTİ”

TBMM’de Fındık üreticisi için açıklanan destekle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağra, Fındıkta Dekara 18 TL mazot, 8TL gübre desteği, alan bazlı destek de 170 TL verildiğini bunların toplamına bakıldığında yasada var olan tarımda en az GSMH’ın yüzde biri oranındaki desteğe bile ulaşılmadığını ifade etti.

Bir yıl içinde mazot zammı yüzde 40’ı , Gübre fiyatı 3 katına çıktığını hatırlatan Sağra, açıklanan desteklerin Mart ve Nisan ayında ödeneceğini ,gelecek olan zamlar hesaba katıldığında açıklanan desteğin hiçbir anlam ifade etmediğini  kaydederek , “Fındık fiyatı geçen yıl da 23-26 TL arasındaydı. Bu yıl ortalama 23 TL’ye satılıyor. Bu da gösteriyor ki, AKP’nin fındık politikası fındık üreticilerini perişan etmeye devam ediyor.”

“BÜTÇE ÜRETİCİ KÖYLÜYÜ DESTEKLEMİYOR”

Üretici köylüye yapılan destek ile tarım giderlerine yapılan zamlar ve raflardaki tüketim mallarına yapılan zamlar karşılaştırıldığında üretici köylünün daha fazla yoksullaşacağını ve üretimden kopacağını açıklayan Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra ; “İktidarın tarım diye bir derdi yok. AKP iktidarının tarımsal üretimi teşvik ederek desteklemek, ülkenin gereksinim duyduğu gıdanın üretimini teminat altına almak gibi bir derdi olmadığı ortaya çıkıyor. Bu Tarım politikaları ile tarım yapılamaz duruma gelmiştir. Bütçe üretici köylüyü görmüyor imtiyazlı şirketlerin tarımda egemen olmasını sağlıyor.” dedi.

“ÖRGÜTLENMESEK MAĞDURİYETİMİZ DAHADA ARTACAK”

Bütçenin bir yıl boyunca nasıl bir ekonomi politikasının uygulanacağını belirlediğini vurgulayan Sağra, Hazırlanan Bütçe ile işçi, emekçi, üretici ve köylünün göz ardı edildiğini dolaylı vergilerle bu kesimlerin mağdur edildiğini, imtiyazlı şirketlerin borçları silinirken, üretici köylülerin ödeyemediği borçları nedeniyle arazisine, traktörüne haciz geldiğini ifade ederek; “köylünün borçları ve faizleri silinmek istenmiyor. Bu olumsuz durumu değiştirmek için sesimizi yükselteceğiz. Başka seçeneğimiz yok. Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırıyoruz. Sesimizi yükseltmezsek yeni dönemde mağduriyetimiz devam eder.”  Diyerek örgütlenme çağrısında bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA