FLASH FLASH FLASH “RİZE’DE DERNEK YÖNETİCİSİ EMEK HIRSIZI ÇIKTI” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

FLASH FLASH FLASH “RİZE’DE DERNEK YÖNETİCİSİ EMEK HIRSIZI ÇIKTI”

Bu haber 25 Mart 2022 - 12:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
FLASH FLASH FLASH “RİZE’DE DERNEK YÖNETİCİSİ EMEK HIRSIZI ÇIKTI”

Özel Haber

Son yıllarda gelişen teknolojilerle birlikte yerel ve ulusal düzeyde inanılmayacak kadar çok sayıda haber portalı günlük yaşamımızda yerini aldı. Ancak, bu medya çeşitliliği beraberinde de bazı sorunlara yol açmakta. Bu sorunların en önemlisi hak gaspı. Yani emek vermeden bir başkasına ait haber ve yazıların “kopyala yapıştır” yöntemiyle kişisel sitelere aktarılarak bir tür “emek hırsızlığı” yapılması.

Ayrıca, mecraların çoğalması aynı zamanda bu alandaki dernek sayılarının da hızla çoğalmasına yol açtı. Sayıları hızla artan basın-yayın/medya derneklerinin maddi gelir elde etme amaçlı geceler düzenleyip meslekte hiçbir başarısı olmayan veya meslek dışından ilgisiz kişilere plaketler vermesi medya sektörünün güvenini sarsmakta. Hatırlarsanız bu konuda bir gazeteci derneğinin ilgisiz kişilere başarı plaketleri vermesini konu etmiş, “..gazeteci derneğinin bu şekilde teneke dağıtır gibi önüne gelen ödül vermesi gazetecilik etiğine aykırıdır” diye de eleştirmiştik.

İşin garibi, başarısız ve ilgisiz bazı kişilere plaketler veren derneğin başkanı gecede yaptığı konuşmada gazetecilik mesleğinin iyice ayağa düşürüldüğünü, kendini gazeteci yerine koyan bazı kişilerin kopyala-yapıştır yöntemiyle haberler yaptığını dile getirmekle kalmamış, ilin bürokratlarına iş adamlarına STK ve meslek örgütlerine de çağrı niteliğinde, bu kopyala yapıştır yapan gazetecilere, hatta sosyal medyada yayın yapan haber sitelerine itibar gösterilmemesi çağrısında bulunmuştu.

Derneğin başkanının yaptığı bu açıklama sonrası bizler bu emek hırsızlarının kim/ler olduğunun açıklanması çağrısında bulunduk ancak, etik kurallarını önemsediğini belirten bu dernek yöneticisi nedense bugüne kadar sorumuza cevap verme cesareti gösteremedi.

 

“DERNEK YÖNETİCİSİ EMEK HIRSIZI ÇIKTI”

 

Bu açıklamayı yapan derneğin bu konularda oldukça hassas olduğunu düşünebilirsiniz ancak ne yazık ki durum hiç de öyle görüldüğü gibi değil.

İşte o gazeteci derneğinin açıklayamadığı kişiyi bizler açıklamaya karar verdik. Sıkı durun bu kişi tam da bu derneğin merkezinde olanlardan biri. Bu gazeteci derneğinin yöneticisi olan kişiyi yani “emek hırsızı”nı gazetecilik etiği gereği kamuoyuna biz açıklıyoruz..

Uzunca bir süreden beri FETÖ’cü olmakla suçlanan bir televizyonda program yapmakta olan bu kişi derneğin Başkan yardımcı ORHAN Yazıcılar..
Yaptığımız araştırmalara göre bu kişi tam bir emek hırsızı!

Bazı gazetelerde, internet sayfası köşelerinde yazılar yazan ve bu yazılarında çeşitli yorumlar alan ORHAN Yazıcılar’ın uzunca bir süreden beri yayınlanmakta olan (neredeyse)tüm yazıları başkalarının emek verip yazdığı yazılardan oluşmakta. Maalesef etik değerlerden bahseden derneğin bu yöneticisi, başkalarının yazdığı yazıları kendisi yazmış gibi sayfalarına taşıyor.

Sürekli olarak yalakalığın gazeteciliğin yüzkarası olduğunu belirten bizler Orhan Yazıcılar’ın da aynı türden bir yazı yazarak yalakalardan şikayetiyle karşılaşınca doğrusu önce şaşırdık! Sonra da yaptığımız kısa bir Google taramasıyla bu yazının da birçok yazısı gibi çalıntı olduğunu tespit ettik.

Meğer Orhan Yazıcılar, bu tür durumlardan şikayetçi olan Kırşehirli bir gazetecinin emek verip yazdığı yazısını harfiyen alıp, kendi yazısı diye sayfasına taşımış.

Çok da hakkını yemeyelim. Yazıda kimi değişiklikler de yapmış. Örneğin Kırşehir yerine Rize yazmış.

İşte emek hırsızı Orhan Yazıcıların çaldığı o yazı: https://www.caytvhaber.com/yazarlar/orhan-yazicilar/asrimizin-en-gecerli-meslegi-yalakalik-1740

Ve işte Kırşehirli Gazeteci Osman İlhan’ın o yazısı: https://www.kirsehircigdem.com/asrin-en-gecerli-meslegi-yalakalik-makale,93928.html

Şimdi bu haberimizden sonra gazetecilik etiğini savunma adına kopyala-yapıştır yapıp kendini gazeteci olarak lanse edenlere haklı olarak tepki koyan dernek başkanın tavrının ne olacağını merak ediyoruz. Bir başkasının yazısını kendi yazısı diye onlarca sitede yayınlattıran Orhan Yazıcılar için acaba ihraç işlemi başlatacak mı?

Yoksa bu emek hırsızının hırsızlığına göz mu yumacak?

Bizi etik kurallarına aykırı davranmakla suçlayanlara şunu bir kez daha söylemek isteriz ki bu emek hırsızının çaldığı her haberi tek tek kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz..

Bu sadece VARAN-1

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA