Gazeteci Yanardağ’ın duruşması başladı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Gazeteci Yanardağ’ın duruşması başladı

Bu haber 04 Ekim 2023 - 11:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gazeteci Yanardağ’ın duruşması başladı

Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle tutuklanmasının ardından bugün hakim karşısına çıkıyor. Duruşma 1 buçuk saate yakın bir gecikmenin ardından başladı.

PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi eleştirdiği video üzerinden hedef gösterilen ve ardından tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın yargılandığı duruşma bir buçuk saatlik gecikmenin ardından Çağlayan Adliyesi’nde başladı.

Duruşma öncesinde adliye önünde toplanan kalabalık, Merdan Yanardağ’ın serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamaya siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları destek verdi. Açıklamanın ardından duruşmanın yapılacağı İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçildi. Duruşmayı takip etmek için çok sayıda CHP’li milletvekili, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin koridorunda içeri girmek için bekliyor. Salonun 15 kişilik olması nedeniyle bazı avukatlar da içeri alınmıyor. Yanardağ’ın avukatı Bilgutay Hakkı Durna, yaptığı açıklamayla salona sınırlı sayıda avukat alınacağını söyledi.

YANARDAĞ: BENİM TUTUKLANMAM BAĞIMSIZ MEDYAYA GÖZDAĞI VERMEKTİR

Duruşmanın başlamasının ardından Merdan Yanardağ savunması başladı. Yanardağ savunmasında şunları söyledi:

“Bu dava basın özgürlüğünü ortadan kaldırma, Türkiye’yi baskıcı ortama sürükleme davasıdır. Benim tutuklanmam bağımsız medyaya gözdağı vermek içindir. Toplumu sindirmek içindir. 38 yıllık gazeteciyim. Tele1’in hem yönetim kurulu başkanı, hem genel yayın yönetmeniyim. Yargılanmamın nedeni terör örgütü övmek değildir. Burada olmamamın nedeni Tele1’in yayınlarından dolayıdır. Yaptığım programın süresi 50 dakikadır, bu programda suçu ve suçluyu övmemişim, ne olduysa ‘Türkiye bayrama giderken gündem boş çılgın bir gazeteciyim gündem yaratayım’ demişim böyle bir şey olabilir mi?

Böyle bir muameleye karşılaştım beni niye tutukladınız ya adresin belli tüm çağrılara uyumuşum hiç aksama olmamış. Şöyle bir tezgah kurulmuş sosyal medyada bir troll ordusu var onları millet sanan bir savcılık var. Dün Ayşegül Arslan’ın başına gelen de budur. Bir kampanya başlıyor kim oldukları belli değil. Büyük bölümü sahte dava açmaya çalışıyoruz isim çıkmıyor.

Sözüm ona infial var. Biri sokağa çıkmış mı yok Tele1’in önüne gelip bir protesto var mı, yok ama halkı kin ve düşmanlığa kışkırtmışım. Beni destekleyen binlerce tweet var bunları dikkate almayan savcılıkla karşı karşıyayız. Seçimlerden önce yaptığımız yayınlar rahatsız etti. AKP’nin izlediği politikaları eleştirmek için yapıldı bu program”

‘BU DAVANIN ASIL NEDENİ TECRİT TARTIŞMASI’

“Üçüncü konu Özgür Özel’le ilgili, dördüncü konu ise AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun Kürt sorununun tartışılmasının yeni rotaya ilişkin açıklamaları. Bir gün önce bir internet sitesinde Ensari oğlu bir röportaj veriyor ve diyor ki, ‘Yeni bir çözüm süreci olabilir aslında bu sorun çözülmüştü ama Demirtaş’ın yüzünden çözülmedi. Abdullah Öcalan iyi niyetliydi.’

Bu davanın asıl nedeni tecrit tartışması. Bu iddianamede Galip Ensarioğlu’ndan hiç söz edilmiyor. İddianame ikinci bir montaj yapmış.Tele1’de bu güne kadar 3000 program yapmışım 62 saniyelik bir bölüm kesilmiş üstelik üzerinde 5 saat çalışılmış 25 haziranda sosyal medyaya yüklenmiş. Ebabil var ya kapatılan onun gibi hesaplar. 5 gün bu program hiç görülmemiş 5. gün infial yaratmış.

Neden bu konuyu tartıştık? AKP’nin yeni izleyeceği politikayı tartıştık. Öyle bir montaj yapılmış ki önü arkası yok. Bağlamında kopartılmış 62 saniye izleyip beni tutukladınız. Terör eylemi övülmemiş. Hepimizin evinde Dostoyevski kitapları var. Çara suikast yaptı, idama mahkum edildi arkadaşları kurşuna dizildi, çar tarafından affedildi. Şimdi ben Dostoyevski’yi övmüş mü oldum?

Necip Fazıl’dan örnek verelim; alkole düşkündür, kumara düşkündür, fotoğrafları vardır. Besleme basının ortaya çıkma sebebidir. Menderes’e ‘kapınızda it gibi titriyorum’ diye mektuplar yazan bir adamdır, ben üzerinde çalıştım. İslamo faşist denilecek bir yaklaşımı vardır. Biz Necip Fazıl iyi şairdir desek kumarbazlığını övmüş mü oluyoruz?

Yılmaz Güney iyi bir sinemacı desek onun tüm yaşantısına sahip çıkmış mı oluyoruz? Görülür bir gerçeklik var. AKP İmralı’yı siyasi bir araç olarak kullanmaya çalıştı. Daha önce kullandı onun üzerinden tehdit ediyor.”

SAVCILIK 10.5 YIL HAPİS İSTEMİŞTİ

Savcılık, 27 Haziran’da tutuklanan Yanardağ hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “suçu ve suçluyu övmek” suçlarından 10,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlemişti.

Duruşma öncesi, Çağlayan’daki adliye önünde basın açıklama yapıldı. Açıklamaya TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan aday adayı Özgür Özel, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, CHP milletvekilleri Gökan Zeybek, Sezgin Tanrıkulu, Yüksel Mansur Kılınç, Mahmut Tanal, Utku Çakırözer, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile İl Başkan adayları Cemal Canpolat ve Özgür Çelik, basın meslek örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.

‘TUTUKLULUK, CEZALANDIRMAYA DÖNÜŞTÜ’

“Gazetecilik suç değildir. Merdan Yanardağ’a özgürlük” yazılı pankart açılan açıklamada, “Merdan Yanardağ yalnız değildir” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu Girişimi adına konuşan Süleyman Karadağ, Yanardağ’ın 27 Haziran’dan bu yana tutuklu olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Tutukluluk bir kere daha cezalandırmaya dönüştü. Merdan Yanardağ, sadece basın özgürlüğü adına değil, ülkedeki demokratik muhalefet adına da önemli bir politik figür. Bu yanıyla da iktidarın hedefi olmaktan kurtulamıyor. Bizler, Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu Girişimi olarak bu keyfi tutuklamayı protesto ediyoruz. Hukukun, adaletin siyasallaşması toplum adına, ülkemiz adına telafisi olanaksız sonuçlar doğuracaktır. Geçtiğimiz yıllarda bunun çok acı örneklerine tanık olduk. Çok geç olmadan bu yoldan dönülmelidir. Hukuka, adalete inanmak istiyoruz. Demokrasi, insan hakları ve hak-hukuk adına dostlarımızı, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri ve tüm halkımızı Merdan Yanardağ ile dayanışmaya, ona sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bugün değilse ne zaman? Merdan Yanardağ yalnız değildir.”

TANRIKULU: GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENDİ

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, şunları kaydetti:

“Merdan Yanardağ’ın gözaltına alınış biçimi ve 100 gündür tutuklu olması; Türkiye’de haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğünün olmadığının bir göstergesidir. Eğer hukuk varsa; bugün tahliye olması ve aramızda olması lazım. Ülkenin en tanınan medya yüzlerinden birisi, Türkiye’ye gösterilerek gözaltına alındı ve bununla da gözdağı verilmek istendi.”

CANAN KAFTANCIOĞLU: ER YA DA GEÇ ADALETİ GETİRECEĞİZ

Canan Kaftancıoğlu da “Siyasallaştırılmış ve araçsallaştırılmış yargının cezalarının hiçbirini kabul etmiyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak örgütümüzle, Genel Başkanımız, Grup Başkanımız ve bütün yol arkadaşlarımızla bu haksız cezalandırmaların karşısında olacak, er ya da geç bu memlekete adaleti getireceğiz diyorum” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN ‘MUSSOLİNİ’ BENZETMESİ

“Bugün Merdan Yanardağ dostları burada elbette. İçeride yargılananın Merdan Yanardağ olmadığını, düşünce ve fikir özgürlüğü ile itiraz hakkı olduğunu herkes biliyor. Bugün buradaki kabalığı son derece önemsiyorum. çünkü ifade özgürlüğünün karşısında iktidarın adeta muhalefete muhalefet eden, onları bastırmaya ve sindirmeye çalışan bir anlayışı ile karşı karşıyayız. Merdan Yanardağ, söylediği sözlerin içinde herhangi bir suç unsuru olmadığı halde, savcının iddia ettiği suçlar doğru olsa bile bir gün cezaeevinde yatarı olmadığı halde sosyal medyada ve iktidar üyeleri ile iktidara yakın kalemler tarafından hedef gösterilmesi sonucunda hakimin verdiği karar, tamamen hukuka aykırı bir karardı. 1 gün bile yatmaması gereken bir kişi 101 gündür tutuklu. Mussolini’nin ön infaz yönteminden hiçbir farkı yoktur.

Muhalefetin, konu fikir ve basın özgürlüğü olduğundan mutlaka bir arada durması gerekiyor. Herkes şunu bilsin ki; bu iktidara karşı bir kelime az söylersen, bir adım geri atarsan, bir santim eğilirsen bu millete diz çöktürürler.”

‘BENZERLERİ TEKRARLANMASIN DİYE OMUZ OMUZA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Birazdan onun adalete kavuşması için davasını takip edeceğiz. Elbette bugün onu alıp buradan gideceğiz ama Mussolini’nin ön infaz yöntemi olarak yani ülkeyi yöneten diktatör öyle istediği için, suçladığı kişiden hazzetmediği için, ceza veremeyeceğini bile bile peşin peşin yatsın, kendisine ve onun gibi muhaliflere ibret olsun diye Merdan Yanardağ’ın, boş yere yattığı 100 günü birazdan yargı da tescil edecek. Biz basın özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün arkasında durmaya, muhalefete bir bütün olarak baskı kurmaya çalışanlara karşı onların karşısında dimdik durmaya, mücadele etmeye ve bundan sonraki süreçte benzerleri tekrarlanmasın diye omuz omuza durmaya devam edeceğiz. Bütün Merdan Yanardağ dostlarına ve Türkiye muhalefetinin tüm renklerine selam olsun.”

CEMAL CANPOLAT: MERDAN YANARDAĞ SUÇSUZDUR

CHP İstanbul İl Başkanı adayı Cemal Canpolat da Yanardağ’ın haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde yattığını belirtti. Canpolat, “Özellikle seçim günü yapmak istedikleri manevranın önüne geçmesinin bedelini, muhalefeti susturma adına Merdan Yanardağ’ı içeride 100 gündür tutuyorlar. Merdan Yanardağ suçsuzdur. Hukuksuz bir şekilde içeridedir. Bugün inşallah hukuk yerini bulur diye temenni ediyoruz. Merdan Yanardağ’ı almaya geldik” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Yanardağ’ın AKP’li Galip Ensarioğlu’nun ‘çözüm süreci’ sözlerini eleştirdiği programdan bir bölüm, yine AKP milletvekili Mehmet Ali Çelebi ve ardından İYİ partili isimler tarafından sosyal medyada paylaşılmış ve Yanardağ hedef tahtasına oturtulmuştu.

Yayınlanan videoda Yanardağ, “Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Ailesi ve avukatıyla bile görüşemiyor. Böyle bir infaz düzeni olabilir mi? Abdullah Öcalan çok kitap okuyan, siyaseti doğru okuyan, doğru gören, çözümleyen son derece zeki bir kişidir” ifadelerine yer veriyor. Ancak Çelebi’nin yayınladığı video, tüm programın sadece küçük bir kısmını oluşturuyordu.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de TELE1 hakkında inceleme başlattıklarını belirterek şunları yazmıştı:

“Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine TELE1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yanardağ, Şahin’e verdiği yanıtta AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’na dikkat çekerek şöyle yanıt demişti: “Ebubekir bey, kimseyi öven yok. Tam tersine, Apo’yu öven ve yeni bir çözüm sürecinin yolunu döşeyen AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını eleştiren bir program var. Seçim sürecindeki gibi, montaj videolara dayanarak bahane aramayın.”

Yaşananların ardından hedef gösterilen Yanardağ 27 Haziran’da tutuklandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Yanardağ’ın “basın yoluyla suçu ve suçluyu övme” ile “basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. (HABER MERKEZİ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA