betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

TRABZON’UN HAYRAT İLÇESİNDE MUHTARLAR VE VATANDAŞLAR, HES İÇİN ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA İZİN VERMEDİ

Hayrat halkı HES’lere geçit vermedi “Derler özgürdür özgür akacak” HABER: GENÇAĞA KARAFAZLI KAMERA: BAYRAM ARİF TURAN Trabzon’un Hayrat ilçesinde HES’E karşı vatandaşlar direniş başlattı. Bugün 4 HES’in faaliyete olduğu hayrat..

TRABZON’UN HAYRAT İLÇESİNDE MUHTARLAR VE VATANDAŞLAR, HES İÇİN ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA İZİN VERMEDİ
Son Güncelleme: Whatsapp

Hayrat halkı HES’lere geçit vermedi “Derler özgürdür özgür akacak”

HABER: GENÇAĞA KARAFAZLI

KAMERA: BAYRAM ARİF TURAN

Trabzon’un Hayrat ilçesinde HES’E karşı vatandaşlar direniş başlattı. Bugün 4 HES’in faaliyete olduğu hayrat vadisinde Alperen Ömer Özgür, Ömer Faruk Önal sahibi olduğu ÖMERLER MÜHENDİSLİK TİCARET VE İNŞAAT SANAYİ LİMİTED Şirketinin 5.hes kurulmak istemesine karşı vatandaş ayağa kalktı. Civar köylerden topaklanan onlarca vatandaş derelerini ve vadiyi korumak ve HES’e karşı çıkmak için bir araya geldi şirketin yapacağı ÇED bilgilendirme toplantısını yaptırtmadı. Vatandaşlar 1dereler özgürdür özgür akacak” sloganları attı ardından ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacak olan alan içerisine girmek isteyen ve vatandaşları bilgilendirmek isteyen Trabzon Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile ÖMERLER MÜHENDİSLİK TİCARET VE İNŞAAT SANAYİ LİMİTED şirket yetkililerini alan içerisinde sokmadı bu esnada Jandarma ile vatandaşlar arasında gergin anlar kameralara yansıdı. Bu esnada bir vatandaşın yanındakine ” AKP,AKP deyip duruyordun gör” dediği dikkat çekti

“TRABZON VALİLİĞİ ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPACAĞINI ÖNCEDEN DUYURMUŞTU”

Trabzon’un Hayrat ilçesinde 30 köyün bulunduğu vadide HES’E karşı vatandaşlar direniş başlattı. Bugün 4 HES’in faaliyete olduğu hayrat vadisinde 5.hes kurulmak istenince vatandaşlar adeta ayaklandı. Daha önce Trabzon valiliği   Trabzon Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü köy muhtarlıklarına yapılacak olan 5. HES projesi için ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacağını duyurmuştu.

Çevre köylerin muhtarları ve onlarca vatandaş bugün ÇED bilgilendirme toplantınsın yapılacağı hayrat vadisindeki of içme suyu paket arıtma tesisinin önünde toplandı. Jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri aldığı alana daha sonra Trabzon Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü sorumlularıyla HES projesini yapacak olan şirketin sorumluları geldi. Muhtar ve vatandaşlar ÇED bilgilendirmesi istemediklerini ifade ederek toplantı yapılmasına karşı çıktılar. Kısa süreli yaşanan tartışmanın ardından Trabzon şehircilik il müdürlüğü sorumluları ile şirket yetkilileri alandan uzaklaştı. Vatandaşlar bu durumu yuh diye bağırarak protesto etti alandan uzaklaşmalarını sağladı.

“JANDARMA KOMUTANI ŞİRKET YETKİLİLERİNİ ARACIYLA ALANA SOKMAK İSTEMESİ TANSİYONU YÜKSELTTİ”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bu kez Trabzon Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin ÇED bilgilendirme yapılması konusunda ısrar etmesi ardından Jandarma komutanının HES şirketinin sorumlularını Jandarma aracıyla ÇED bilgilendirme alanına götürmek istemesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Jandarma aracına bindirilmek istenen şirket sorumlularının araca binmesine karşı çıkan muhtar ve vatandaşlar Jandarma aracının kapısının açılmasını engelledi. Bu esnada bazı vatandaşlarla Jandarma arasında gergin anlar kameralara yansıdı. Dakikalarca süren tartışmaların ardından Jandarma komutanı Çevre Şehircilik il müdürlüğü sorumluları ile şirket sorumlularını araca bindirmekten vaz geçecek vatandaşlara destek veren hayrat belediye başkanı Mehmet Nuhoğlu’nun araya girmesi sonucu alandan ayrılmak zorunda kaldı.

“DERELER ÖZGÜRDÜR ÖZGÜR AKACAK”

Yapılacak HES projesi ÇED bilgilendirme toplantısını yaptırmayan vatandaşlar yaşanan gelişmelerin ardından bir basın açıklaması yapatı. Basın açıklamasını Of hayrat dernek başkan yardımcısı, of hayrat yeniköy dernek başkanı İrfan Altıner okudu.

“Hayrat Yeniköy Ancumah deresi, HES Projesi alanı bölgemizde yaklaşık 25 km kadar uzunlukta bir alan kapsıyor burası. İçerisindedir bu alanda 4 adet HES projesi bulunmaktadır. Derenin suyu bir HES den çıktıktan Sonra diğer HES projesine giriş yapacak şekilde projeler sıralanmıştır hem çevreye hem de su içerisindeki canlılara çok ciddi zararlar vermektedir. Mevcut HES Projelerini doğal ortama ve çevreye verdiği zararlar ortadadır. Bu vadinin doğal alanında sadece üzerinde bu doğal suyu kalmıştır.İklim değişikliğinden dolayı her yıl derenin suyunun da devamlı olarak azalmakta olduğu ve ekolojik dengenin bozulmakta olduğu hepimizin gözler önünde gerçekleşmektedir.

“BÖLGEMİZ İÇİN YENİ BİR HES PROJESİNİ KALDIRACAK BİR DURUMDA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.”

HES inşaatlarının yapımı aşamasında yapılan kazılardan dolayı su kaynaklarında kayıplar oluşmuştur. İnşaat surecinde yollar düşmesi sonucu iş makineleri ve ağır tonajlı kamyonların halkın kendi emeğiyle yaptığı yola ciddi zararlar vermektedir. Yayla turizmi bölge turizmi açısından sakıncalar doğurmaktadır. Bölgemiz için yeni bir HES projesini kaldıracak bir durumda söz konusu değildir.

“. BAZI ARACILARIN YETKİLİLERİN MENFAAT İLİŞKİLERİ İÇERİSİNDE GİRDİKLERİ BİLGİLER ORTALIKTA DOLAŞMAKTADIR.”

Burası Fırtına vadisine eş değer bir yerdir Fırtına vadisi korunmuştur burası maalesef korunamamıştır halkımızın bilinci bu anlamda çok daha fazla artmıştır. Bazı aracıların yetkililerin bu sıkıntılı inşaatların yapılması için menfaat ilişkileri içerisinde girdikleri beklentilerinin karşılanması için gayret sarf ettikleri gibi bilgiler ortalıkta dolaşmaktadır.

Hayrat belediye başkanımız Mehmet Nuhoğlu kendisi de bölge insanımızın hasiyetlerini dikkate almakta ve HES projesine karşı çıkmaktadır kendisi de bugün buraya geldi destek verdi kendisine teşekkür ediyoruz.Bu doğal yapı herkesin malıdır bu nedenle bölgenin dengesinin ve doğal yapısının daha fazla bozulmasına yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıların tekrar yaşanmasına duyarlı halkımız asla müsaade etmeyecektir. Temennimiz bu gerçekleri yatırımcıların da görüp halkımızı mağdur etmemeleri ve Halk ile karşı karşıya gelmemeleridir. Artık bu ısrardan vaz geçmeleridir.

“BAKANLIK KORİDORLARINI AŞINDIRARAK ACABA HANGİ İŞ TAKİPÇİLERİYLE BU İŞİ PİŞİRDİLER”

Bu dere üzerinde tam 4 HES vardır her birinde 2 tane 18 MW 2 tane 4 mgw üçer adet türbin vardır. Yazın 6 ay boyunca bu 3 türbinin sadece 5 mgw olanı ve sadece yarı günlü çalışmaktadır. Dolayısıyla bu yatırımın hiçte ekonomik bir yatırım olmadığı gün gibi aşikâr ortadadır, akıllara şu soru gelmektedir bakanlık koridorlarını aşındırarak acaba hangi iş takipçileriyle bu işi pişirdiklerini buradan asıl götürmek istedikleri zenginliğin ne olduğunu yada bizim bilmediğimiz devlet yatırımlarını cebelleyip burada küçük yatırımlar yapıyormuş gibi gözükerek buranın doğasını katledip etmediklerinden emin değiliz kuşkuluyuz bu vesileyle burada toplandık.” İfadelerinin ardından vatandaşlar” dereler özgürdür özgür akacak” sloganları atarak basın açıklamasına son verdi.

Mehmet İmamoğlu adlı muhtar “Vadimizde 7 HES var bu HES nedeniyle çayımızın verimi düştü kestane ağaçları arılarımız ve bu nedenle kuruma meydana gelmiştir. Bu HES ler olduktan sonra bunları yaşadık biz bölge halkı olarak bu HES lerin yapılmasına karşıyız”

“DEDELERİMİZ BİZE BU DERLERİ BIRAKTI SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ”

Bir vatandaş “Yüzlerce insan geldik ve cumamızı da kılamadık ,kestane olmadı arı olmadı bal olmuyor ,çayda düşüş var bunun mücadelesini veriyoruz Samsundan kalktım geldim bu doğayı dedelerimiz bize bıraktı bizde bunun mücadelesini vereceğiz sonuna kadar korumak zorundayız ,şu mübarek dere eğer böyle bir proje olursa Kalkandere’ye arka taraftan tünellerle akıtılacak birde bu dere bu mübarek su kalksa buradan ne olacak ?bütün köy olarak akraba olarak herkes burada 30 köy var hepimiz karşıyız komutana da aynısını söyledim”

“BİZİ BURADAN SÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR BURASI TOPRAĞIMIZ SUYUMUZ GİTMEYECEĞİZ”

HES karşıtı başka bir vatandaş “Arkamızda arıtma tesisi var 80 bin insanın içtiği su var bu derler bizim canımız ciğerimiz derleri kurutmak istemiyoruz bu derleri kurutmak istiyorlar HES projeleri ile ve bunun akabinde maden arama projeleriyle bizim bölgemizi çayımızı verimimizi almak bizi yok etmeye bizi buradan sürmeye çalışıyorlar ,burası bizim toprağımız burası bizim suyumuz bunu vermeyeceğiz halkımız buna karşı çıkıyor ama birkaç kendini bilmez üç beş kuruş para kazanabilmek için bu halkın hayatıyla oynuyor buna müsaade etmek istemiyoruz bizim her şeyimiz bu  varımız yoğumuz çünkü geçmişte başlatılan HES projeleriyle bizim burada iklim değişmeye başladı bizim 1,5 insanımızın geçim kaynağı olan çay azalmaya başladı bu insanları buraya sokmayacağız burası bizimdir burada yaşayanlarındır bunu kimseye teslim etmeyeceğiz”

“GELEN BİZİ KANDIRDI GİTTİ BİZDEN İZİN ALAMDAN BURYA NASIL GELİRSİN”

Bir vatandaş “gelen buraya bunu yaptı bizi kandırdı gitti. Biz buraya bir daha müsaade etmeyeceğiz ağaçlarımız kurudu arılarımız gitti bizi düşünen yok orman köyünde duruyoruz ondanda faydalanamıyoruz bize hiçbir yerden bir yardım yoktur HES projesine baş vuruyor bu milletin şeyini almadan buraya nasıl geliyorsun sen bunlar geldi vurdu gittiler bakın yollarımız bile olmamıştır söz verdiler yapılacak yapmadılar yaptı işlerini gittiler”

      

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.