EMEP Ordu’da zamları protesto etti.“ Dolaylı vergiler kaldırılsın, servet vergisi alınsın.” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EMEP Ordu’da zamları protesto etti.“ Dolaylı vergiler kaldırılsın, servet vergisi alınsın.”

Bu haber 18 Temmuz 2023 - 13:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMEP Ordu’da zamları protesto etti.“ Dolaylı vergiler kaldırılsın, servet vergisi alınsın.”

EMEP: “Dolaylı vergiler kaldırılsın, servet vergisi alınsın.”

Coşkun Özbucak

Emek Partisi Ordu İl Örgütü,Tahıl Pazarı Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla KDV’den sonra ÖTV nedeniyle akaryakıttaki zamlara da tepki gösterdi. Zamlara, yoksullaştırma politikalarına karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Yapılan basın açıklamasına parti, sendika, dernek temsilcileri de destek verdi.
Tahıl Pazarı Meydanı’ndaki basın açıklamasını Emek Partisi Altınordu İlçe Yönetim Kurulu üyesi Yasin Uzun yaptı. Uzun, Seçimlerden sonra başlayan zam yağmurunun akaryakıt zamlarıyla doluya döndüğünü vurgulayarak, “KDV ve ÖTV artışlarından sonra Doğalgaz ÖTV’si de yüzde 224 artırıldı. Akaryakıta bir gecede yapılan yaklaşık 7 lira zam elbette mazot, LPG ve benzinle sınırlı kalmayacaktır. Bu zam halkın günlük gereksinimlerine doğrudan yansıyacaktır. Ekmeğe de yüzde 50 zam yapıldı.” diyerek zamlara dikkat çekti.

Dolaylı vergi halkın sırtına yüktür

Uzun, konuşmasında vergilere de değinerek, “Temel tüketim mallarına yapılan zamlar, KDV ve ÖTV artışları, MTV gibi katlamalı vergi salmaları ve peşinden gelen bu devasa akaryakıt zammının halkın yoksulluğunu çok daha derinleştirecek. Asgari ücrete yapılan zam, seçim öncesi üstü tamamlanarak 7500 liraya yükseltilen emekli aylıklarına, kök aylıkları esas alınarak yapılan yüzde 25 zammın gerçekte zam yapılmamış olması da dikkate alındığında milyonlarca yurttaş aileleriyle birlikte sefalet koşullarına mahkum edilmiştir. Bu zamların arkası kesilmeyecektir. Çünkü iktidar uluslararası sermayeye teşvik ve ülkeyi ucuz emek cenneti olarak pazarlamaktadır. KDV, ÖTV gibi vergi yükleri halkın sırtına yıkılırken patronlara vergi istisnaları, teşvikler, ihale ayrıcalıkları, sermayenin sigorta primi yükünü üstlenme gibi pek çok istisna uygulamalarla sermaye sahipleri korunup desteklenmiştir. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz ki, dolaylı vergiler halkın sırtına yüktür. Dolaylı vergiler kaldırılmalı, sermaye sahiplerinden servet vergisi alınmalıdır. Uygulanan ekonomik politikalarla iktidarın yerli ve yabancı sermayeye hizmet ettiği bir kez daha görüldü.” dedi.

Zamlar ayrım yapmıyor

Uzun, açıklamasında zamların ve yoksullaştırmanın parti ayrımı yapmadığını belirterek, “Kim hangi partiye oy vermiş olursa olsun zamlar ve vergiler ayrım yapmıyor. İşçiler, emekçiler, küçük esnaf ve üretici köylüler mağdur ediliyor. Bölünme sermaye gruplarıyla halk arasında var. Vergiyi halk ödüyor, sermaye kazandıkça kazanıyor. Bu zamlar iktidar partilerine oy verenleri de yoksullaştırıyor. Ekmeğimize, işimize, özgürlüğümüze sahip çıkmak için birleşerek mücadele etmekten başka yolumuz yok. İşçi ve emekçileri, iktidarın ekonomik, siyasi eşitsizlik politikalarına karşı partimizde mücadele etmeye çağırıyoruz.” dedi.

Birleşerek kazanacağız

Halkın bu yükü taşımak zorunda olmadığına vurgu yapan Uzun, şu çağrıyı yaptı: “Yapılan zamların geri alınması, asgari ücret dahil çalışan ücretleri ve emekli aylıkları zamlarının yeniden düzenlenmesi ve insanca yaşanacak çalışma ve ücret koşullarının sağlanması için bulunduğumuz her yerde sesimizi yükseltelim, emek ve demokrasi güçleri olarak, halk güçleri olarak taleplerimizi birleştirerek mücadeleyi yükseltelim. Sermaye düzeninin siyasetini yapan AKP iktidarının emekçiler için, halk için adım atması söz konusu bile olmaz, kazanmanın tek yolu birleşmek ve mücadele etmektir. Emek ve demokrasi güçleri olarak birleşerek mücadeleyi süreklileştirerek büyütelim. Yaşasın iş ekmek özgürlükmücadelemiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA