ORÇEV, “KORGAN YAYLASINDAKİ MADEN SONDAJI YASADIŞI” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ORÇEV, “KORGAN YAYLASINDAKİ MADEN SONDAJI YASADIŞI”

Bu haber 10 Ağustos 2023 - 9:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ORÇEV, “KORGAN YAYLASINDAKİ MADEN SONDAJI YASADIŞI”

ORÇEV, “KORGAN YAYLASINDAKİ MADEN SONDAJI YASADIŞI”
coşkun özbucak- ordu
Ordu Çevre Derneği Ordu Korgan yaylasında Valiliğin maden sondaj çalışmaları izin verme hakkının olmadığını belirterek, “Tarım Orman İl Müdürlüğü Mera Kurulu kararı olması gerekir. Ancak bu karar yok.” açıklaması yaptı.
ORÇEV’in, Ordu’nun yüzde 74’ünün maden sahası olarak belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, “İlimizin yüzde 74’ü maden sahası kapsamına alındı. Kiminde ÇED süresi başlatıldı. Halkla yaptığımız toplantılar sonrası İdare Mahkemesine davalar açmaya başladık. Ancak Korgan yaylasında yapılan sondajın ne ÇED kararı var ne de Tarım Orman İl Müdürlüğü Mera Kurulu’nun kararı. Kimse kafasına göre sondaj yapamaz ve hiçbir makam da kendince izin veremez. Ordu Valiliği’nin şirketin sondaj yapabilmesi için izin yazısı var. Ancak bu izin geçerli değil.” denildi.
Yasa açık
Maden yönetmeliğine göre sondaj çalışmaları için izin şartları olduğu vurgulanan ORÇEV açıklamasında yönetmelik hakkında şu bilgiler verildi, “Yönetmelik açıkça izin şartlarını belirtiyor. Şöyle ki, “Maden arama ruhsat sahibi, mera, yaylak ve kışlakların bulunduğu alanlarda; sondaj, yarma, galeri gibi fiziki müdahale gerektiren maden arama faaliyetleri yapılmadan önce gerekli belgelerle İl Tarım Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurur. Başvuru tarihinden itibaren otuz gün içinde İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu uyulması gereken esaslar belirlenerek mera tahsis amacı değiştirilmeden izin verilir. Bu faaliyetler sonrası maden arama ruhsat sahibi, faaliyette bulunduğu bölgeleri düzenleyerek en geç altı ay içinde çevre ile uyumlu hale getirir. Maden arama ruhsat sahibi faaliyetlerini, verdiği bilgi doğrultusunda yapmak zorundadır.” denilmektedir.” İşte bu yönetmeliğe göre Tarım Orman İl Müdürlüğü MERA Kurulu toplanarak “uygundur” derse izin verilir. Ancak Valilik Makamının yazdığı Korgan Kaymakamlığına yazdığı 10646722 sayılı izin yazısında yönetmelik ilgi gösteriliyor. Oysa Mera Kurulu kararından söz edilmiyor.” denildi.
Bilgi için dilekçelerimiz verdik
Korgan yaylasında sondaj çalışması için bilgi edinmek yasası gereği kurumlara dilekçe verdikleri de belirtilen açıklamada, “Yönetmelik gereği Mera Kurulu kararı olması gerekir. Var mı yok mu diye Tarım Orman İl Müdürlüğüne, ÇED var mı yok mu diye de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne dilekçemizi verdik. Şirketlere yasadışı izinle verilen sondaj çalışması durdurulmalıdır. Yaylalarımızı yok eden şirketlere izin verenlere de şirketlere karşı da hukuksal ve fiili mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA